Явор Колев: Благодарение на системата "Амбър" над 900 деца са върнати в семействата им

  • 01 февруари 2018 08:27

  • 1736
  • 0
Явор Колев: Благодарение на системата "Амбър" над 900 деца са върнати в семействата им
©

Шефът на отдел "Трансгранична кибер престъпност към ГДБОП" Явор Колев разкри как новата система във Фейсбук - "Амбър", ще помага в издирването на изчезнали деца.

Идеята е да проследява случаите и да помага в работата на полицията. "На страницата на всеки абонат във Фейсбук, намиращ се в радиус от 200 километра от мястото на изчезването, ще се вижда един постер с пълната информация за престъплението - данните за детето, както и евентуално колата, с която е отвлечено. При нас обикновено информацията се получава в отдел "Издирване", обработва се, после се дава в ГДБОП и се изготвя този постер. Идеята е всеки един човек, ако забележи детето или автомобила, да се обади на телефона в ГДБОП и ние започваме работа. Информацията се публикува много бързо на стената", коментира Колев.

"Системата е въведена във Фейсбук през 2015 година. Тя работи добре, а в САЩ е още от 1996 г., като тогава са се използвали радиото, телевизията и вестниците. Системата "Амбър" е кръстена на изчезнало дете, чийто убиец не е намерен. Благодарение на нея над 900 деца са върнати в семействата им", каза Колев и разкри, че България е 15-ата държава, която Фейсбук допусна да има тази програма.

"В системата влизат много острите случаи, защото ако бомбардираме потребителите във фейсбук с много случаи, те няма да им обръщат внимание", обясни той.

Той разкри, че в неговия отдел са изобличени над 80 случая на комуникации между педофили и деца. "Тези хора обикновето са много добри психолози, те преследват собствените си отвратителни нужди и те в този нагон достигат до крайности. Изобретателни са", заяви експертът.

„Много малки деца, включително и моята внучка на 4 г., прекарват много време в браузване в интернет. Гледа клипчета, постоянно е в платформите за видео стрийминг. Там може да попаднеш и на много неподходящо съдържание. Но ние не трябва да ограничаваме, трябва да говорим с тях и да наблюдаваме това, което те правят, да сме наясно, че когато детето е с телефона или таблета, не е в безопасност”, коментира той.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1736 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини