Граничен полицай и горски служители уличени в незаконна сеч

  • 14 октомври 2015 10:17

  • 2365
  • 2
Граничен полицай и горски служители уличени в незаконна сеч
©

Граничен полицай от село Микрево и двама служители на Държавното горско стопанство в Струмяни са уличени в незаконен добив и превоз на дървесина, която после маркирали като законно добита. Акцията по разкриване на канала е била съвместна на Югозападното държавно предприятие и МВР.

Съвместната проверка е заловила нарушителите на място. От извършените досега следствени действия се установява, че 20-те кубика букови дърва за огрев са добити на територията на горското стопанство в петричкото село Първомай, почти на държавната граница с Македония, съобщава БНР.

Полицаят организирал незаконната сеч и я транспортирал с камиони, чиято собственост по документи е на баща му, а горските после я маркирали като законно добита и издавали съответните документи.

Тепърва ще се установява дали става дума за единичен случай или за отработена във времето схема за контрабандна търговия с участието на горски служители и служител на МВР. Досега засилените проверки срещу незаконната сеч разкриваха предимно единични участници с малки количества, предимно дърва за огрев. Напоследък обаче контролните звена на Югозападното държавно предприятие разкриват организирани схеми с участието на горски служители - в Петрич, Симитли, Белица, Първомай, Струмяни.

Директорът на Югозападното държавно предприятие Дамян Дамянов уточни, че проверката продължава, за да се установи дали става дума за отработена във времето схема и умишлени действия от страна на горските служители и граничния полицай Иван Иванов: "Трудно е да кажа, че е организирана схема, но фактът, че те си позволяват по такъв начин да издават документи, показва, че може и да има организация".

Засилените проверки за ограничаване на незаконната сеч и търговия с дървесина извадиха на повърхността доста случаи, в които участват горски служители, признава Дамянов. По думите му те са най-малко 10-15%. "Доста случаи имаме вече. Нашата цел е да установяваме всички такива случаи", каза той.

Промените в Закона за горите вече дават възможност на провинилите се служители да се отнема лицензът, което на практика ги оставя без работа, дори те да не бъдат уволнени, допълни директорът на държавното горско предприятие. Той не отрече, че все още продължават опитите за покровителство върху пазара, но те са все по-рядко.

"Процентът на покровителство е много по-малко отколкото беше на времето. Все по-малко като регион е ограничено и има такова покровителство", каза още Дамян Дамянов.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2365 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2015.10.14 | 23:50

2
Найголемите браконери са именно държавните служители,горски,полицай и всакаква темподобна пасмина.
ПЕШО

2015.10.14 | 21:17

1
КРАДЕЦА ДАМЯНОВ ВИКА ДРЪЩЕ КРАДЕЦА....

Добави коментар

Водещи новини