-
08 юли 2015 21:24
- 6497
- 1
С 20% по-ниски цени от пазарните италиански вериги са продавали телевизори и всякакви други електроуреди чрез мрежата, в която е участвал основателят на “Техномаркет” Николай Китов. Крупният бизнесмен бе арестуван във вторник в дома си по настояване на властите в Италия.
Цените били намаляване благодарение на неплащането на ДДС, съобщи вестник “Република”, цитиран от 24 часа. Според италианските медии Финансовата гвардия е започнала разследването си след сигнал от Сереньо, Северна Италия (до Монца и Брианца). Така в крайна сметка била разкрита схемата, чрез която са източени данъци за над 70 млн.евро в рамките на 2 г. С това се обясняват и многобройните оферти в Италия за електроуреди под реалната им цена, както гласят и рекламите за тях, в магазини от веригите “Еселунга”, “Ошан”, “Медиауърлд”. Те обаче нямат връзка с дейността по пране на пари. Запорирани са имущества на стойност над 12 млн. евро.
Според разследването на Финансовата гвардия и на прокуратурата на Монца, която издаде заповед за арестуването на 19 души (8 са в затвора, а 11 под домашен арест), мозъци на схемата били трима души. С помощта на счетоводител и на подставени лица те осъществили измами в Италия, Чехия, Румъния, Полша, Испания, Монако и България. Става въпрос за Ренато Вентура, търговец на едро на електродомакински уреди и собственик на фирма “Кантале” със седалище в Понтекуроне, до град Алесандрия, за българския предприемач Николай Китов и за римски бизнесмен, жител на Княжество Монако.
Фирмата “Кантале” на практика купувала стока от българска компания за електроуреди и я складирала в складове в Дезио и в близост до Рим. След това друга серия от фирми издавали фалшиви фактури, документиращи покупко-продажби от чужди фирми. По този начин стоката “минавала” от фирмата “Кантале” на Ренато Вентура в други фирми в чужбина, без да плаща ДДС. В действителност продуктите си оставали там, където се намирали, и били продавани на цени, по-ниски с 20 на сто в сравнение с пазарните, на вериги от едрата дистрибуция, които обаче не са свързани с престъпната схема.
По такъв начин фирми, съществуващи само на хартия, купували стоката от Китов, внасяли я в Италия и се ангажирали да платят ДДС. След това препродавали продуктите без ДДС или олекотени с 22 на сто, на фирмата “Кантале” на Вентура. Тя пък се преструвала, че ги продава на фирми филтри със седалище в Италия и чужбина, без обаче изобщо да ги отмести от мястото им, и издавала фалшиви митнически документи. Всичко това било с цел да се направи непроследима “Кантале” като истински адресат в замяна на печалба от 1 или 2 процента от стойността на продуктите. Най-накрая пък търговецът на едро от област Пиемонт, който бил наистина действащ оператор на пазара, пласирал на големите вериги продуктите с намаление от 30-40 на сто, придружавайки ги с истински фактури.
До целия този механизъм Финансовата гвардия достигнала с помощта на разследване, придружено не само от документи, а и от телефонни подслушвания, разрешени от съдия от предварителното следствие през септември миналата година. Следователите подслушали бизнесмени, договарящи покупко-продажбата на 5000 телевизора, 400 айпада, хиляди перални и издаването на фалшиви фактури. Всичко това, използвайки чуждестранни телефони и псевдоними, за да заблудят евентуално разследване. В някои случаи обаче допуснали грешки, като например тогава, когато един сътрудник се обадил на Перота на италианския му мобилен телефон, след което той реагирал с думите: “Ей, ама да не искаш да ни пратиш всичките в затвора!”.
Според прокурорката Луиза Дзането резултатът от всичко това бил огромна печалба, постигната чрез извънредно конкурентни пазарни цени и дейност, свързана с нелоялна конкуренция, създавайки щети за икономиката. Според командващия провинциалните части на Финансовата гвардия в Милано генерал Франческо Греко “в сферата на електрониката праговете на печалбата са 7-8 на сто. Това значи, че като се избегне плащането на 20 на сто ДДС, може да се позволи продажба на продукта под цената му и с 10-15 на сто в сравнение с другите оператори на пазара”.
Успоредно с арестите съдията от предварителното следствие е разпоредил запорирането на блага и пари на обща стойност 12 млн. евро, които отговарят на неплатения ДДС. Тази сума обаче може и да набъбне до 70 млн. евро веднага щом се приключи с изчисляването на обема на неплатения данък печалба плюс лихвите. Според прокурорката Дзанети с подобни механизми е станало възможно не само неплащането на необходимите данъци и налози, а и изхвърлянето от пазара на честни конкуренти, които не са можели да си позволят предлагането на подобни цени.
Последвайте канала на
Свързани новини
Арда уверено крачи към челните позиции след комфортен успех над Ботев (Враца)
Генчев: Мачът е изключително важен за нас, за да си върнем поне малко от позагубеното самочувствие
11-те на Ботев - Локомотив (София)
Майкъла: Бихме ЦСКА 1948, но този отбор не е критерий! Левски само ще се снима с титлата
Ботев с изявление за Зингаревич, входира писмо до две институции
Везенков и Олимпиакос ще търсят реванш от големия си враг на европейската сцена
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
КС започна дело за частично касиране на вота
08 ноември 202416:26
"Величие" също внесе жалба в КС, но за цялостно касиране на изборите
08 ноември 202417:00
Още един депутатски имунитет е под въпрос в новото НС
08 ноември 202416:42
Захари Бахаров: Не мога да обсъждам репертоара на Народния театър с безпросветните лекета, които нападнаха Владо Пенев
08 ноември 202415:13
Атаката срещу Народния театър
08 ноември 202416:11
Мъж загина при катастрофа на пътя София - Варна край село Малиново
08 ноември 202415:25
Володимир Зеленски: Севернокорейските войници дадоха първи жертви
08 ноември 202415:55
Google Maps разсекрети позициите на системите Patriot в Киев
08 ноември 202415:56
Илон Мъск: Олаф Шолц е глупак
08 ноември 202416:39
2015.07.09 | 12:31