-
25 февруари 2015 06:30
- 3869
- 3
Иманяри разграбват ценни реликви и антични предмети, които изкопават от цяла Добруджа. За това сигнализират историци и експерти, които от години се опитват да решат проблема с иманярските набези над културното наследство в района.
В определени райони на страната, особено в началото на 21-ви век, когато беше бумът на иманярството, имаше цели села, които бяха заети с така наречената изкупчийска работа, обясняват запознатите с проблема. „В Добруджа в момента ситуацията е такава, каквато е във всички краища на страната - има си както индивидуални търсачи, които бродят из нивите, има и организирани групи, които работят много стройно и много бързо и унищожават почти цели комплекси на културно-историческите ценности“, твърди директорът на Регионалния исторически музей в Добрич Костадин Костадинов пред в. Монитор. Според него Добруджа е сред най-ограбваните области в страната. Иманярските набези са навсякъде. Няма място, където да не се тараши. Иманярите нямат и почивен сезон – винаги действат.
„За съжаление, нашата правораздавателна система не прави нищо, за да спре тези хора. Има заловени иманяри, но поне аз не знам да има осъдени. Аз самият съм хващал иманяри, показвал съм ги по телевизията, защото съм ги снимал, нищо не им се случи, освен един предупредителен протокол. Миналата година на място при един от редовните обходи, които правим, заловихме двама, като дори единият ми посегна с кирка. Сигнализирахме Окръжна прокуратура, но се оказа, че двамата са получили единствено предупредителни протоколи. После подадохме сигнал за разкопана скитска могила на територията на Ваклино, община Шабла. След като водихме дълга преписка с прокуратурата, получихме отказ за образуване на наказателно производство като в мотивите за отказа е записано, че могилата не е с обозначена с трайни знаци като културно-историческо наследство и още, че липсват каквито и да е данни кога е направен изкопът, който ние открихме" - разказа Костадинов.
Той заяви, че това не е единственият случай и при обходите, които той и колегите му правят, се натъкват постоянно на разкопани с какво ли не могили и изпочупена керамика, кости от погребения. В цялата Добричка област има над 5000 могили от скитски произход, тракийски и е важно да се отбележи, че при тях има и вторични погребения от по-късни периоди. „Затова сами си вадете заключение защо в България има такава напаст. А това наистина е напаст, защото където и да отидем, винаги се сблъскваме с иманярски похождения преди нас”, казва още Костадинов.
Според него вероятно цяла група е работила на скитската могила край шабленското село Ваклино. За една вечер е изкопана една близо 4 метра и половина дупка в камъните. За да се стигне до саркофага, трябва да се разбият метри скала. Иманярите първо грабят, после изнасят. Продават първо на територията на страната. Организацията им е стройна и добре технически въоръжена.
Оборудването им е свръхмодерно. Разполагат със скенери за дълбочина, имат достъп до база данните на археолозите, работят с археологически карти, част от които са закупени от аукциони в чужбина. Карат мощни джипове, притежават специални машинки за търсене на ценности. Минимум 300-400 лева струва обикновена машинка търсач, а над 1000 долара били вносните. Иманярите имат йерархия. Най в дъното са търсачите, които ходят по нивите с металотърсачи. Тези са на дъното. Нагоре са прекупвачите, които изкупуват и препродават на хора, които в повечето случаи са в София. Оттам нагоре – най-доброто или остава в страната, или се изнася извън България. Продават на колекционери или на такива, които изнасят директно извън България. Те се знаят, познават се помежду си.
Последвайте канала на
Коментари 3
Добави2015.04.18 | 18:57
2015.03.25 | 10:51
Добави коментар
Водещи новини
Борисов и Орбан разговаряха в Народното събрание
21 декември 202407:13
Рюте, Фон дер Лайен и Стармър изразиха съболезнования по повод кървавата атака срещу коледен базар в Магдебург
21 декември 202406:18
Франция споделя болката на германския народ, каза Макрон по повод атаката в Магдебург
21 декември 202406:08
САЩ са шокирани и натъжени от смъртоносната атака с кола в Германия, заяви Държавният департамент
21 декември 202406:39
Киев и Москва си разменят коледни пратки за военнопленници
21 декември 202406:56
Байдън одобри пакет военна помощ за Тайван на стойност 571 милиона долара
21 декември 202406:59
Поредна трагедия с мигранти до остров Родос с осем жертви
21 декември 202406:48
Боровец открива зимния сезон със светлинно шоу и томбола с награди
21 декември 202406:35
Честваме паметта на света мъченица Юлиания и на пострадалите с нея
21 декември 202407:05
2017.08.18 | 09:43