Полицията пази черешовите масиви след смъртен случай

  • 01 юни 2013 21:12

  • 3803
  • 0
Полицията пази черешовите масиви след смъртен случай
©

В село Горна Гращица има десетки хиляди овощни дървета. Беритбата на ранните сортове започна. С това и денонощните дежурства на полицаи в черешовите градини. Драстичните мерки по охраната бяха взети, след като в последните години черешовата война взе и човешки жертви.

Беритбата на средноранните сортове череши започна. Хари и семейството му са в масивите от ранни зори. Той е строител, но тъй като работа няма, се е преориентирал. Черешите, макар и сезонно, ангажират цялото семейство. Хари разказва, че с жена му и детето събират по 140 - 150 кг на ден. Надницата на килограм е 25 - 30 ст., а ако се познаваме по-отдавна, и повече, предаде БТВ.

Наела ги е Даниела, която отглежда седем декара с череши. Признава, че въпреки солидните насаждения, това не е основното й препитание. Даниела обясни, че не може да се изкара от сезон до сезон, инвестицията е доста голяма. По думите й, обработката на един масив е дълъг период, целогодишно примерно в два месеца или три имаш почивка, останалото време минава в обработка и препарати.

За разлика отпреди обаче сега е спокойна, че именно тя, а не някой друг ще обере плодовете на своя труд.

"Съпругът ми живееше един месец в масива, за да го пази, за да не влезе някой да краде. Откакто стана случая с убийството, колкото и да е трагичен, направи нещо добро за района, защото черешовата война затихна, няма набези."

За да се опази продукцията и да се предотвратят масови кражби, кметовете издават служебни бележки на производителите, без които търговията с плодовете е забранена. "Всеки, който предава череши, трябва да има документ за собственост. И всеки, които приема - трябва да издава финансов документ за изкупената продукция", обясни Мирослав Миланов, кмет на община Кюстендил.

Със заповед са указани и часовете за бране на череши, както и работното време на пунктовете за изкупуване. А масивите са под зоркото око на денонощна полицейска охрана. Което, оказва се, дава резултат.

"За последните години кражбите рязко спаднаха. За последната година само три заявителски материали има. Предните години имаше по 50 - 60 кражби", коментира Любомир Георгиев, нач. сектор "Охранителна полиция", РУП - Кюстендил.

Въпреки полицейското присъствие обаче, набезите и опитите да се граби не спират. Масовото бране на черешите ще започне след половин месец. Затова до дни ще пристигне и подкрепление за охраната на черешовите масиви. На пост ще бъдат служители на гранична полиция с термокамери за нощно виждане, както и стотици жандармеристи.

В същото време изкупните цени в пунктовете са 60 ст. За производителите обаче тази стойност е нищожна и не покрива дори една десета от инвестициите им. Затова те сами търсят пазар на продукцията. А там цените се определят от борсата. Тази година се очаква реколтата да бъде добра, за разлика от миналата година, което означава, че ще се отрази положително и на нас - потребителите, тъй ще намираме вкусния плод на пазарите на приемливи цени.

Последвайте канала на

3803 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини