В анализ на МТСП се предлага повишаване на пенсионната осигурителна вноска от 2025 г.

  • 18 ноември 2024 11:19

  • 1004
  • 2
В анализ на МТСП се предлага повишаване на пенсионната осигурителна вноска от 2025 г.
© Novini.bg/ Canva

Повишаване на осигурителната вноска за пенсия от следващата година, това предлага Министерството на труда и социалната политика в анализ на пенсионната система и възможни мерки за ограничаване на разходите, увеличаване на приходите общественото осигуряване,  като се запази принципа "принос - права". Предлага се да отпадне начисляването на добавката Covid-19 от 60 лева към всяка новоотпускана пенсия. Анализът е представен пред бизнеса и синдикатите. БНР разполага с документа.

От социалното министерство изчисляват, че ефектът на увеличението на осигурителната вноска за Фонд пенсии върху приходите в общественото осигуряване е значителен. Повишаването на вноската за пенсия с 1% от 1-ви януари 2025 г. би довело до нарастване на приходите от 6,4 на 6,7% от брутния вътрешен продукт още през следващата година, а размерът на трансфера от държавния бюджет за покриване на недостига на средства ще намалее с 2,4 процентни пункта.

Друго възможно решение от анализа гласи, че трябва да има механизъм за определяне на минималния и максималния размер на осигуровката, като намалее делът на осигурените върху доходи, които са значително по-ниски от получаваните.

Предлага се отпадане на тавана на пенсиите от 3400 лева, за да се мотивират хората да правят осигуровки върху реални доходи.

Искат премахване възможността за прехвърляне от частен пенсионен фонд към НОИ

Що се отнася до предложението да отпадне Covid добавката от 60 лева, която се начислява към всички нови пенсии, отпуснати след средата на 2022 г. аргументът е, че тази добавка, по оценка на Международния валутен фонд, значително увеличава разходите за пенсии и вече се явява елемент от пенсионната формула, като по този начин принципът "принос - права" се губи.

За ежегодното осъвременяване на пенсиите от 1-ви юли по "Швейцарското правило", от министерството смятат, че би било възможно да се промени тежестта на двата елемента, които го формират - ръста на осигурителния доход и на инфлацията, които сега се вземат поравно, като може да се предвиди и осъвременяването да е от 1-ви април, а не от 1-ви юли.

Предлага се още пенсиите, несвързани с трудова дейност, да се трансформират в месечни финансови помощи, които да се отпускат от Агенцията за социално подпомагане.

За да се ограничи неправомерното плащане на инвалидни пенсии след изтекло ТЕЛК решение, се настоява да се спазват сроковете за издаване на ТЕЛК-овете, тъй като в момента НОИ има все по-дълги плащания по вече изтекли решения.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1004 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2024.11.18 | 11:30

2
20 sdravna i 20 pensionna.

2024.11.18 | 11:29

1
Dobre No 3 Prozenta

Добави коментар

Водещи новини