-
19 септември 2024 11:34
- 406
- 3
Родните политици с настоявания за привикване на македонския посланик в парламента. Поводът е остро изказване на македонския вицепремиер Александър Николоски, който директно ни обиди.
"Ако направим преглед в интернет пространството за неговите изказвания за България през последните години, ще видим, че има непрекъсната линия на поведение, която е антибългарска и градация на антибългарските изказвания. Преди посещението на президента на РСМ, той отново направи подобен тип изказване, като нарече българското служебно правителство "маргинално" и че не трябвало да се водят разговори. Когато вписаха ромите в Конституцията, с коя държава разговаряха?", заяви доц. Спас Ташев от БАН в студиото на "България сутрин".
По думите му България никога не е поставяла условия българите да бъдат вписани в Конституцията.
За първи път въпросът се повдига през 1992 г.
"Това беше искане, което се издигна от самите граждани на РСМ, те са с българско самосъзнание. Те изказаха исканията си пред няколко български правителства. Тогава България се увери, че техните искания са напълно основателни и България реши да подкрепи тези граждани на Република Северна Македония. Първият човек, който повдигна този въпрос през 1992 година, неговото дете беше убито, а бащата на този, който взе интервюто, също беше убит", допълни доц. Ташев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той е на мнение, че скандалът със знамето на РСМ е организирана провокация.
"Подготвили сме документ, който ще бъде разпространен днес. Той съдържа искане за достъп до обществена информация, която връчваме в президентската институция на РСМ, в МВнР и в посолството на РСМ в София. Написахме този документ, тъй като наши съмишленици от РСМ се свързаха с нас след скандала. Дадоха информация, че РСМ е била напълно наясно, че знамето няма да бъде поставено по време на срещата, тъй като става въпрос за най-ниското ниво на посещение на държавен глава", каза още доц. Ташев.
В Северна Македония действат, докато българската власт е пасивна
В документа си те питат и каква е "червената линия", която е прекрачена от България.
"Другият въпрос, който задаваме на македонските управляващи, е какво е тяхното отношение към това, че след като станаха известни тези проблеми, всички сайтове на медиите започнаха масово да свалят статиите със снимките, където се отразява посещението на Мицковски в Хърватия и липсва македонското знаме по време на тези срещи. Тази политика няма място в ЕС и Скопие много добре трябва да се замисли за това, което ще прави оттук нататък", подчерта доц. Спас Ташев.
Той дори смята, че РСМ реално не иска членство в ЕС, но това не може да бъде казано от управляващите.
"Българската власт е пасивна и осъзнавайки тази пасивност, ето такива писма, които ние пращаме, се опитват да компенсират тези негативни последици. Това писмо ще бъде изпратено и до медиите в РСМ. Дори да не ни отговорят властите там, ние ще уведомим нашите евроатлантически партньори за липсата на такъв отговор", добави експертът.
Последвайте канала на
Коментари 3
Добави2024.09.19 | 12:39
2024.09.19 | 12:33
Добави коментар
Водещи новини
Денков обясни с какъв различен фокус ПП-ДБ ще направят живота ни по-добър
08 октомври 202408:13
Николай Кокинов за ареста на Джейхан Ибрямов: Има много въпроси
08 октомври 202408:03
Сирени за въздушна тревога в Израел
08 октомври 202406:33
Зеленски призова за повече оръжия преди срещата на върха в базата "Рамщайн" в края на седмицата
08 октомври 202406:36
Руски и китайски кораби участват в съвместни учения в Тихия океан
08 октомври 202406:47
Тръмп заяви, че мигрантите внасят "лоши гени" в САЩ
08 октомври 202406:30
Четири деца пребиха брутално свой съученик в час
08 октомври 202408:15
Поредно заседание по делото за убийството на намерена в куфар Евгения
08 октомври 202406:39
Зърнопроизводители се събират на заседание
08 октомври 202406:43
2024.09.19 | 13:09