Ще поскъпне ли токът след либерализацията за битовите потребители?

  • 29 юли 2024 11:36

  • 634
  • 1
Ще поскъпне ли токът след либерализацията за битовите потребители?
© Novini.bg/ Canva

Когато излязат на свободния пазар, потребителите трябва да имат информация, да бъдат защитени техните права и да имат превантивни и компенсаторни механизми, така че този преход да не остава на гърба на хората. Ако достатъчно рано има информация за мерките, ако има засилени мерки през предстоящия сезон, свързани с енергийната ефективност – саниране, подмяна на уреди и всичко останало, тогава хората ще бъдат подготвени и ще имат достатъчно информация. Това обясни председателят на Икономическия и социален съвет Зорница РусиноваЗорница Русинова Зорница Русинова е магистър по международни икономически отношения  от Университета за по повод либерализацията на цените на тока за битовите потребители.

По думите ѝ хората не знаят какво им предстои с излизането на свободния пазар на тока и е ключово важно държавата да има план, в който да наблегне на превенцията.

Владимир Малинов може и да остане министър на енергетиката в редовен кабинет, зависи от кого е предложението и кой е премиер

„Нашият доклад се концентрира по-скоро върху това какъв трябва да бъде кръгът от мерки, които касаят потребителите, защото виждаме компенсаторните механизми на държавата по отношение на небитовите потребители - има повишаване, има компенсации. Това не е най-добрият начин, първо трябва да наблегнем на мерки, свързани с енергийна ефективност. Има достатъчно средства, заложени по ПВУ, средства, предвидени в специфичен фонд, който Европейската комисия създаде – социалният фонд за климата, по който още не сме подготвили нашия план. Оттам нататък трябва да бъдат разделени отделните категории потребители и домакинства, според това какви са техните нужди и да бъдат подготвени конкретни мерките за всеки един от тях“, обясни Зорница РусиноваЗорница Русинова Зорница Русинова е магистър по международни икономически отношения  от Университета за.

Според Русинова трябва да има добра стиковка между отделните институции – Министерството на енергетика, Министерството на регионалното развитие и Министерството на труда.

„До момента единствената подкрепа, която получават семействата са т.нар. енергийни помощи ежегодно като част от социалното подпомагане. Тепърва предстои и препоръчваме да се направи разграничение между типа мерки за семейства или домакинства, които са т.нар. енергийно бедни и да се направят добри клаузи по отношение на останалите потребители. Да има пакет от мерки, които да информират гражданите, да се направят типови договори, да се подпомогнат битовите потребители с начина, по който могат да се защитят техните права в договорите“, допълни председателят на Икономическия и социален съвет.

По думите ѝ е много важно хората да имат достатъчно информация, за да вземат решение кога, как и с какъв доставчик да сключат своя договор и как държавата ще регулира това и ще ги подпомогне в случай на повишено потребление.

От Икономическия и социален съвет препоръчват базовите цени на тока да се определят от КЕВР, а не от Министерския съвет.

Таванът на цените на електроенергията изкривява силно пазара

„Въпросът е да има ясен регулаторен механизъм кой и как определя цените. Добре е да се направи т.нар. социална тарифа, да има фиксирани цени. Това значи да има тарифа, която в случаите, в които семейства или домакинства са с по-ниски доходи или където заради недобра енергийна ефективност имат високо потребление и високи сметки“, обясни Русинова.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
634 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Аве

2024.07.29 | 12:29

1
Честито на матриала!

Добави коментар

Водещи новини