Сиркаров: В момента не ни искат много в еврозоната, но ние би трябвало да искаме да сме в нея

  • 15 юли 2024 15:02

  • 432
  • 7
Сиркаров: В момента не ни искат много в еврозоната, но ние би трябвало да искаме да сме в нея
© Фейсбук

Българската икономика се развива позитивно през последното десетилетие, но със сигурност можеше да постигне и много повече. Това коментира в ефира на Дарик радио икономистът Владимир Сиркаров.

По думите му случващото се в Съединените щати, на фона на неуспешния атентат срещу Доналд ТръмпДоналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския, показва огромното разделение отвъд Океана, което се отразява на глобалната геополитическа обстановка.

"За съжаление, геополитическата ситуация става все по-сложна. Това, което се случи през уикенда с президента Доналд ТръмпДоналд ТръмпДоналд Тръмп - американски бизнесмен и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 г. в нюйоркския, е изключително неприятно и показва, че в Съединените американски щати има огромно разделение - не само в политическата битка, но и в обществото като цяло", коментира Сиркаров. 

По думите му изходът от изборите в САЩ ще бъде много важен за глобалната икономика, защото Вашингтон е геополитически лидер - както от икономическа, така и от военна гледна точка. До момента обаче изглежда, че и двамата кандидати играят "вабанк", а победата е с цената на всичко, което, за съжаление, почти винаги води до деструктивни ефекти. 

Според Сиркаров САЩ правят "една крачка напред и две назад" в своята външна политика и това вече се оценява дори от техните стратегически партньори, като Израел. 

"Надявам се, че това напрежение по оста запад-изток да може да бъде потушено по някакъв начин, за да можем отново да започнем да говорим за икономика и огромните ресурси, които в момента се дават за война, да се насочват към нови технологии и прогрес". 

Журналистът Огнян Дъскарев категоричен: Вероятността Тръмп да стане президент на САЩ е нараснала многократно

Икономистът коментира и макроикономическите данни от последните дни, сред които беше включването на България в клуба на богатите държави от страна на Световната банка, както и статистиката за цените и доходите, която показа, че заплатите у нас продължават да растат по-бързо от инфлацията. 

"Аз винаги съм твърдял, че българската икономика се развива добре и повишаваме стандарта си на живот. В сравнение със ситуацията отпреди 10 или 15 години, икономическата конюнктура е осезаемо по-добра. Тук обаче идва другият въпрос – можехме ли да забогатеем по-сериозно? И отговорът е, че със сигурност можехме".

Той обаче уточни, че България има проблем с привличането на чуждестранни инвестиции и една от основните пречки за това е корупцията. 

"Политическият елит трябва да осъзнае, че привличането на чуждестранни инвестиции в икономиката и стимулирането на бизнеса дава възможност за приток на повече средства в бюджета и провеждане на политики. Дори те да са популистки, трябва да имаш ресурса, за да ги предложиш и реализираш". 

По думите му нашите съседи се справят по-добре с елиминирането на корупционния натиск и подобряването на административното обслужване. 

"Решението за това дали и кога България ще стане член на валутния съюз е политическо, но то е базирано на ясни икономически критерии. Според мен, в момента не ни искат много в еврозоната, но ние би трябвало да искаме. И то не защото това е някаква самоцел, а е инструмент за постигане на дългосрочни икономически ползи".

Управителят на БНБ Димитър Радев: Водим с 3 на 1 в мача за влизането ни в еврозоната

Сиркаров е на мнение, че политиците не говорят достатъчно по тази тема и не предлагат визия за това какво ще се случи след влизането в еврозоната.

"Ясно е, че това е голяма промяна и е нормално да има скептицизъм - както от страна на населението, така и от страна на политиците. Но истината е, че ползите от влизането в еврозоната могат да се много по-големи от потенциалните рискове и всичко зависи от нас. Хората, които се притесняват или са манипулирани по тази тема, трябва да знаят, че ако утре влезем във валутния съюз, почти нищо от живота ни няма да се промени. Но в по-дългосрочен план тя може да ни помогне да постигнем много неща".

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
432 7

Свързани новини

Коментари 7

Добави коментар

2024.07.15 | 15:26

6
Върви барабар с прайда си,мутант !!

2024.07.15 | 16:28

7
не ни искат, ама ние се натискаме.

2024.07.15 | 15:12

3
оф, аман от такива гейушковци разбирачи! нямало инвестиции без евро!!! на кой ги разправяш тия бе, клепчоушков, нещо за инвестициите без еврозона в унгария, румъния и чехия ще кажеш ли?

2024.07.15 | 15:24

5
Полш също!!!
Аман от идиоти и пед.али

2024.07.15 | 15:22

4
Ами върви,бе ПЕДАЛ!!!И кои сте вие, смръдльо недоправен???
клоун

2024.07.15 | 15:10

2
къв стандарт на живот бе ... у 3 града и половина, ами останалата част от България ... голема хвалба, че 80% работят в сферата на услугите в тея 4 града
пк

2024.07.15 | 15:07

1
ми не. не искам!

Добави коментар

Водещи новини