Градушките, дъждът и липсата на работна ръка водят до огромни загуби за фермерите

  • 13 май 2024 12:51

  • 288
  • 1
Градушките, дъждът и липсата на работна ръка водят до огромни загуби за фермерите
© Novini.bg/ Canva

Фермери настояват за създаването на гаранционен фонд за щети в земеделието. 

"Тази идея не е нова, през няколко правителства е коментирана функцията да има предвидимост и информираност в извънредни обстоятелства. Тук вече държавата може да съдейства с финансов механизъм, който да гарантира обезщетения за земеделеца. Хора, които са понесли такива последствия, са готови да участват в тази система като фонд, да имат шанс да си стъпят на краката. Има такива добри практики в Европа", заяви председателят на Българския фермерски съюз Георги Стоянов в студиото на "България сутрин".

Има пропуски в системата за борба с градушките, а дъждовете и липсата на работна ръка водят до огромни загуби, на мнение е председателят на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните Божидар Петков.

"От началото на тази година беше внесено предложение, което да гарантира превенциите от градушките и други природни бедствия, а не да се обезщетяват гражданите. Преди 5-6 години група земеделски браншови организации направихме одит и се оказа, че има пропуски в системата за борба с градушките. Състоянието е много трудно в момента. Ягодите и малините са изключително чувствителни на градушки. Един по-голям дъжд не позволява да се отиде 1-2 дена на полето, има липса на работна ръка, за да се изчистят полетата и това води до огромни загуби", допълни Петков в ефира на Bulgaria ON AIR.

Според Георги Стоянов градушката може както да увреди плода, така и да наруши търговския му вид.

"Когато има повреждане на продукцията механизмите за подпомагане са от страна на застраховани земеделски площи, има и държавен фонд за компенсиране, но този механизъм не работи, защото не сме сигурни противоградната система колко е ефективна. Ако тя не си върши работата адекватно, ще се натовари секторът. При една градушка плодът, който чакаш цяла година да придобие търговски вид, е непродаваем", коментира гостът.

Системата работи в други държави от Европейския съюз, където не се покриват щетите от продукцията само когато е 100% увредена, сподели малинопроизводителят.

"В Германия и Австрия работи системата. Там самоучастието на земеделските производители в такъв взаимоспомагателен фонд е голямо, защото там се покриват не само, когато има 100% увреждане на продукцията, но и 20, 30, 40%. Както при автомобилното застраховане - в зависимост от щетата се изплаща потенциалната загуба от цената на готовата продадена продукция", добави Петков.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
288 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.05.25 | 06:19

1
❤️ Г­о­­р­е­щ­и­­ ­м­­­о­­м­­­и­­ч­е­­т­­­а­ ­­­в­­и­­­ ­­о­­ч­­а­к­в­а­т ­­-­­ X­1­­­8­­­.­­F­­U­N

Добави коментар

Водещи новини