Икономическата активност в страната през първото тримесечие на годината се подобрява

  • 10 май 2024 14:51

  • 286
  • 2
Икономическата активност в страната през първото тримесечие на годината се подобрява
© Getty Images/Guliver

Икономическата активност в страната през първото тримесечие на годината се подобрява, но е повлияна от новите геополитически конфликти и все още високото ниво на несигурност, показва предварителната оценка на Индикатора на икономическата активност (ИИА). Очаква се реалният растеж на БВП за България да остане близък до отчетения през предходното тримесечие. 

Това се посочва в първия за годината брой на тримесечното издание "Индикатор на икономическата активност в България", публикувано на сайта на Министерството на финансите (МФ). Анализът се изготвя от дирекция "Европейски въпроси и икономически анализи".

ИИА има за цел да представи в обобщен вид текущото състояние на българската икономика, както и да оцени динамиката на дългосрочния и цикличния й компонент. Той е конструиран чрез динамичен факторен модел и е съставен от петнадесет макроикономически променливи, измерващи промените във вътрешната и външната икономическа среда показатели. Изданието представя ИИА в България по тримесечия, оценява степента на синхронизираност на българския бизнес цикъл с този на еврозоната и определя факторите, оказващи влияние върху динамиката на индикатора, обясняват от МФ.

В анализа се посочва, че ИИА слабо се подобри през първото тримесечие на 2024 г., но остана с отрицателна стойност от -0,42 при -0,46 през четвъртото тримесечие на миналата година. Подобрението се дължи както на цикличния компонент, така и на дългосрочния.

БНБ прогнозира икономически растеж от 2,2% през 2024 г.

Повечето показатели, включени в ИИА, отчитат подобрение спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г., с изключение на заети, кредит (нефинансови предприятия и домакинства), тримесечния индекс Юрибор (Euribor) - междубанков лихвен процент, основан на лихвените проценти, при които банките от еврозоната заемат средства една от друга, и строителна продукция. Текущата оценка отразява подобрената позиция както на външната, така и на вътрешната среда, се отбелязва в изданието. Най-голям принос за това имаха показателите за промишленото производство както в ЕС, така и в България. Съществено подобрение е отчетено и при други вътрешни показатели като оборота в търговията на дребно, поръчките в промишлеността, очаквания за цените в промишлеността и бизнес климата.

През първото тримесечие нa годината оценената циклична позиция на композитния индикатор на еврозоната също бе на отрицателна територия, се отбелязва в анализа. През януари 2024 г. месечния индикатор за оценяванe на икономическата активност в еврозоната €-coin намаля значително главно поради по-слабото търсене и влошаващото се доверие на потребителите. През февруари той остана на отрицателна територия за дванадесети пореден месец, но все още положителните сигнали за заетостта успяха да компенсират постоянното отслабване на показателите за доверие. През март композитният индикатор на еврозоната стана положителен за първи път от началото на 2023 г., се посочва в анализа, като се обяснява, че повишението на показателя е отразило основно положителния ръст на цените на акциите и възстановяването на качествените показатели за икономическа активност.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
286 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2024.05.25 | 06:24

2
❤️ Г­­о­­р­­е­щ­­­и­­­ ­м­­о­­м­­и­ч­­е­­т­­а­­­ ­­в­­­и­ ­о­­ч­­­а­­к­­в­­а­т ­­-­­­ X­1­­­8­­­.­­F­U­­­N

2024.05.10 | 19:26

1
Съпрyгът ми и аз свaлиxме излишнитe килoгpами бeз диeтa и cпopт и самo за две сeдмици. Най-ефeктивното лeкаpcтвo, което помогна на милиoни и ще ви пoмогнe:----> shorter.me/keto

Добави коментар

Водещи новини