Министър Радев участва в дискусия за Стратегията за устойчиво енергийно развитие на България до 2030 г.

  • 24 ноември 2023 14:49

  • 274
  • 0
Министър Радев участва в дискусия за Стратегията за устойчиво енергийно развитие на България до 2030 г.
© Министерство на енергетиката
Слушай новината Слушай новината

Експертизата и опитът, съчетани с почтеност и желание намеренията да се случват, е нещо, което заслужава адмирации. От страна на Министерството на енергетиката желанието за откритост в разговорите, планирането, намеренията и хоризонтите е безспорен приоритет.

С тези думи енергийният министър Румен Радевминистър Румен РадевРумен Радев е роден на 4 август 1968 г. в Силистра. На 6 юни 2023 година е избран за министър на се обърна към участниците в дискусията, посветена на акцентите в проекта на Стратегия за устойчиво енергийно развитие на България до 2030 г., с хоризонт до 2050 г., организирана от евродепутата Цветелина Пенкова. По думите на министър Радев, приемствеността и екипната работа също са изключително важни за развитие на енергийния сектор по най-добрия начин. Затова приветствам участието на възможно по-широк кръг експерти, за да можем да сме убедителни и пред общността, чиито интереси отстояваме, допълни енергийният министър.

Основните акценти в проекта за енергийна стратегия бяха представени от заместник-министър Ива Петрова. Енергийната сигурност в контекста на целите за декарбонизация, децентрализация и демократизация е в основата на документа. В изказването си пред участниците във форума г-жа Петрова припомни, че проектът надгражда и доразвива разработените в Комисията за енергиен преход сценарии за сектора. Като резултат проектът има за цел да очертае мерките и политиките за сигурни енергийни доставки на достъпни цени за всички потребители.

За гарантиране на енергийната сигурност проектът предвижда продължаване на инвестициите във ВЕИ, съчетани с нови гъвкави нискоемисионни мощности. През следващото десетилетие България ще продължи да разчита на въглищните мощности, но тяхното участие в енергийния микс ще бъде изцяло на пазарен принцип. В по-дългосрочен план се предвижда изграждането на две нови ПАВЕЦ и два нови ядрени блока. Необходимостта от развитие на мрежите, модернизацията и дигитализацията им са водещо условие за надеждно и сигурно енергоснабдяване. Екипът на Министерството на енергетиката, работил върху проекта на стратегия, вижда демократизацията на процеса като пряко участие на всички заинтересовани страни в разработването на документа.

Високо оценен от професионалната общност акцент в бъдещата стратегия е необходимостта от развитие и поддържане на националния технически и инженерен капацитет. Ясният акцент в проекта върху връзката „състояние на сектора – наука – инвестиции“ е безспорно негово предимство, изтъкна Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт. Според енергийния експерт Еленко Божков централно място трябва да се отдели на разговора как ще бъде преодоляна депрофесионализацията в сектора. За да доразвие мерките, които ще осигурят този процес, екипът на Министерството на енергетиката разчита на конструктивен диалог с всички заинтересовани страни. 

Министър Радев: Съхранението на енергия е базова част от виждането ни за развитието на енергийната система на България

Участниците в дискусията оцениха високо диалога при разработването на документа и отправиха своите послания за усъвършенстването му. По мнението на проф. Александър Тасев от БАН, подобен стратегически документ не следва да зависи от политическата конюнктура, а да осигурява приемственост при изпълнението на заложените политики. Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България посочи, че отправна точка за оценка на проекта е дали той предвижда сигурна, чиста и достъпна енергия за потребителите. Според него, наред с включването на европейските изисквания към сектора в документа, той трябва да извлича в максимална степен конкурентните предимства на българската енергетика, свързани с възможността за постигане на разнообразен енергиен микс. Според експерта по климат, енергетика и зелени политики Георги Стефанов подходът при разработването на документа следва да бъде: къде искаме да бъдем през 2050 г. и какво правим, за да го постигнем. Председателят на КЕВР доц. Иван Иванов изтъкна, че стратегията трябва да бъде съобразена с възможностите на страната и целите й да бъдат хармонизирани с тези на ЕС.

Работата по проекта на енергийна стратегия продължава. Документът ще бъде синхронизиран с плана Енергетика-климат, който ще бъде актуализиран до м. юни 2024 година, съобщиха от пресцентъра на МЕ. 

Последвайте канала на

Филип Епитропов
274 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини