Васил Велев: Не е нормално на всеки 3 или 6 месеца да се приема нов размер на минималната работна заплата

  • 04 юли 2023 21:01

  • 3161
  • 0
Васил Велев: Не е нормално на всеки 3 или 6 месеца да се приема нов размер на минималната работна заплата
© bulphoto (Архив)
Слушай новината Слушай новината

"Подкрепихме бюджета на Здравната каса поради началото на промяната в структурата. При нас тя е тотално сбъркана, има 2 пъти повече пари като дял за болнична помощ и за лекарства, и 2 пъти по-малко като дял за доболнична помощ, за превенция, за скрининг, за това хората да не се разболяват. Близо 3 пъти са сбъркани пропорциите спрямо европейското съотношение. Много по-важно е хората да бъдат здрави, да се откриват заболяванията им в най-ранен стадий, когато са лечими, а не да даваме за скъпи лекарства големи пари, понякога вече е късно, или вече е много по-тежко", каза председателят на АИКБ Васил Велев в студиото на "Денят ON AIR".

Според него трябва да има стандарти, които да отговарят на най-добрата европейска практика: "За разширяване на обхвата на тези прегледи, за намаляване на възрастта, от която те започват."

"Пенсионната система е силно ерозирана, за различен осигурителен принос - среден и малък се получава една пенсия накрая. Хората с висока квалификация, хора с висше образование, работили 40 години на пълен работен ден, най-накрая получават същата пенсия като хора без квалификация, или хора, които не са се осигурявали на пълните си доходи", допълни Велев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Реалистичен ли е бюджетът и как са разпределени средствата

Той е на мнение, че това тласка икономиката към сивия сектор.

"Тези добавки, които се плащаха за Ковид, после се интегрираха в размера на пенсиите, без оглед на осигурителния принос. Има и много популизъм в тези решения. Прагът на бедност трябва да се достига и надминава, когато със осигурителния принос това не се постига, със средствата на социалното подпомагане. При нас е объркано осигуряването с подпомагането", категоричен е председателят на АИКБ.

И припомни, че минималната работна заплата е увеличена с 20% от 1 януари.

"Сега вече говорим за Бюджет 2023 и не е нормално на всеки 3 или 6 месеца да се приема нов размер на минималната работна заплата. В повечето страни тя се преразглежда 2 години. Инфлацията за този период е под 20%, а в средносрочен план минималната работна заплата е увеличена в пъти повече от темпа на инфлацията. И това не е императив, никой не задължава хората да работят на минимална работна заплата", категоричен е Велев.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
3161 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини