Възможно ли е минималната заплата да стане 1128 лв.?

  • 20 март 2023 09:33

  • 853
  • 3
Възможно ли е минималната заплата да стане 1128 лв.?
© БТВ

Синдикати и работодатели не могат да постигнат консенсус по темата за минималната работна заплата. Това стана ясно в предаването „Тази сутрин“, където в спор влязоха Ваня Григорова и Васил Велев.

„Минимална работна заплата от 940 лв. е напълно реалистично. Това навярно е заложено в Кодекса на труда, т.е. 50% от средната работна заплата за страната. Такива бяха и нашите очаквания – между 950 и 1000 лв., ако се ръководим от тази формула за определяне на минималната работна заплата“, заяви Ваня Григорова, икономически съветник в КТ „Подкрепа“.

Министър Велкова: От догодина минималната заплата да стане 940 лева

Според нея текстовете в Кодекса на труда не позволяват на социалните партньори да договарят по-високи нива на минималната работна заплата. Тя е убедена, че тези текстове ще бъдат променени от депутатите в следващия парламент.

„Синдикатите излъгаха депутатите, че има европейска директива, която повелява, че минималната работна заплата трябва да е половината от средната. Прие се такъв закон и сега вече няма такъв разговор – делим на две средната заплата за даден период и получаваме минималната “, каза Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).

Той е категоричен, че това е една голяма лъжа и затова АИКБ вече е оспорила това в Европейската комисия и в Международната организация по труда. Според Велев този закон е в нарушение с международното право.

Стана ясно също така ,че синдикатите и работодателите към момента са част от работна група, която трябва да предложи съответните промени в законите, за да бъдат отразени изискванията на европейската директива.

„Друг е въпроса дали директивата поставя изричното задължение минималната работна заплата да е 50% от средната за страната. Не, тя казва, че това е една от референтните стойности при определяне на адекватността на минималната работна заплата. Няма задължение да е толкова, но ЕК казва, че тя трябва да е поне толкова, за да може да се счита за адекватна. Има обаче и други показатели, които трябва да се отчитат“, поясни Григорова.

„България е страната с най-висок ръст на доходите за изминалата година. В частният сектор ръстът е 17,7% за последното тримесечие на 2022 г. на годишна база. Това е с няколко процентни пункта над инфлацията за същия период. За разлика от останалите европейски страни ние сме осигурили ръст на заплатите, който изпреварва инфлацията“, обясни Велев.

Той е категоричен, че АИКБ се бори за увеличаване на по-висока производителност на труда и за по-ефективна икономика, за да могат хората да живеят по-добре. Велев посъветва българите да не чака държавата да им увеличи заплата, а да си повишават квалификацията,  да работят на няколко места или да стартират малък бизнес. И посочи, че тази година частният бизнес ще увеличи заплатите с 8-10%.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
853 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2023.03.20 | 09:53

3
Няма пари в държавата,пред фалит сме,а че някой искат пари и повече увеличения не ги интересува.
Емѝ...

2023.03.20 | 09:39

2
Здравейте, аз съм 55 годишен безработен хомосексуалист. Страдам от лека форма на шизофрения и затова не мога да работя. Моля който , може да ми помогне със парични средства да пише до редакцията. Там имат временния ми адрес. Благодаря ви, предварително.
ха,ха,ха

2023.03.20 | 09:38

1
Депутати си гласуват заплати по 12 000 лева.

Добави коментар

Водещи новини