-
24 февруари 2023 14:22
- 6333
- 0
Отлагането на влизането ни в еврозоната ще ни да даде възможност за провеждане на пълноценен разговор. Разговор какво можем да очакваме и какви са рисковете. Това коментира Ваня Григорова, икономически съветник в КТ "Подкрепа", пред Novini.bg
Вече стана ясно, че повече се говори за евентуални плюсове, отколкото рискове. Ние трябва да изговорим рисковете и да се пазим от настъпването им. Това към момента не се прави. Един от последните анализи, които изготвихме, беше свързан с това как еврозоната ще се отрази на доходите, на търговския баланс и БВП. Успяхме да отразим изследвания, които сочат позитиви, но и такива, които сочат негативи. За съжаление, вторите не се изговарят, те остават в документа, никога не стават част от публични дебат. Печелим време, за може да се адаптираме и да проведем национален разговор. Това, което ни се казва, че “българинът е прост” и не би трябвало да има възможност да решава по толкова ключов въпрос, ни казва, че когато взелем в еврозоната, ние ще имаме право на глас. Определено има коалиции и това води до събуждане на по-големи страхове, посочи още Григоворва.
По думите ѝ България не е готова да осъществява контрол при приемането на еврото.
Това се доказа при избухването на инфлационните процеси и на спекулата. Няма как да не обърна внимание на това, което се случва при млекопроизводителите. Двете комиси, които биха могли да се намесят, са Комсиията за защита от дискриминация и Комисията за защита на потребителите. Двете комисии биха могли да правят проверки по места, но това отново е недостатъчно. Най-силният инструмент на държавата е когато и където има държавна компания - тя да регулира цените по държавен път. Видяхме, че този процес беше спрян. Различията между политическото говорене и действията, които се прилагат на практика – няма как да не правят впечатление. Ако искаме да прилагаме контрол, трябва да използваме най-силните си инструменти, добави икономистът.
Хърватският финансов министър посочи двете големи опасения на хърватските граждани. Едното беше за загубата на национален суверенитет, другото за загуба на национална идентичност. По отношение на загубата на нациолен сувернитет неговият аргумент беше - “Ние към момента не прилагахме това, което можем да правим, за да спомогнем икономиката през монетарната политика”. Ако до момента не са прилагали такива мерки, то няма да имат възможност отсега-нататък да ги прилагат. Това е разликата да си в еврозоната и да не си в еврозоната. Ние трябва да го изговаряме. Проблемът е, че когато различни държави с различно икономическо развитие влязат в един съюз и нямат еднакви данъчни, осигурителни и социални системи, то търовският им дефицит задължително се задълбочава. Това е нещото, което трябва да се опитаме да наваксаме в тези две години. Ако не успеем – трябва да си поставим за цел да минимизираме търговския дефицит и да постигнем търговски баланс и след това да влизаме в еврозоната, отбеляза Григорова.
Според нея правителството може да направи много повече, за да намали нивата на инфлацията. "С реални пазарни мерки, които видяхме, че се опита да предложи бившия шеф на "Ел Би Булгарикум". Реално намаление на цените. Млекопроизводители казват, че цената на сиренето би могла да бъде 13 лв. Средната цена на пазара в момента е над 20 лв. Очевидно е, че има накъде да се намаляват цените. Очевидно е, че тези 7 лв. са чиста спекула и те биха могли да будат минимизирани", допълни още тя.
Григорова разказа, че е разговаряла с заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровскис относно високите нива на инфлацията. По думите ѝ инфлацията в Латвия е много по-голяма от тази в България и определи като "лицемерно", че именно това е пречка за влизането ни в еврозоната.
Тези куртоазни отговори трябва да се избягват, ако искаме гражданите да имат доверие в това, което ни предлагат. При нас инфлацията е следствие на обективни фактори – увеличение на цените на едро, енергоресурсите и материалите, които внасяме отвън. По-големият проблем е спекулата, с която бихме могли да се преборим ако има желание, подчерта Григорова.
Григовора отчете като грешка "замразяването" на минималната работна заплата. “Това че нямаме нов бюджет е за да се запазят нивата на показателите, за да влезем в еврозната. Тези аргументи са несъстоятелни, когато трябва да се увеличават доходите, за да може хората да запазят настоящата си покупателна способност. Еврозоната не е опрадание, за да се замръзяват доходите на хората и те да обедняват”, коментира още тя.
По материала работиха Галя Георгиева и Виолета Симеонова.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ваня Григорова (КТ "Подкрепа"): Депутатите не си дават сметка, че хората живеят зле
11 ноември 202207:52
Ваня Григорова: В момента кризите ги плащат хората
01 ноември 202207:57
Ваня Григорова: Продължаването на Бюджет 2022 е елегантно решение, с което няма да се обясняват защо няма увеличение на доходите
27 октомври 202208:39
Ваня Григорова: Управляващите искат работниците и пенсионерите да платят цената за кризата
26 октомври 202217:39
Ваня Григорова: Поне 850 лв. трябва да стане минималната заплата
03 август 202210:35
Ваня Григорова: Бюджетът трябва да се промени така, че да отговаря на нуждите на гражданите и бизнеса
17 юни 202219:31
Ваня Григорова с коментар за бюджета, протестите и дали ще се кандидатира за кмет на София
12 юли 202317:43
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Кметът на София подписа договора за "Герена"
Балкан води в Ботевград
Ето кой е най-вероятният следващ съперник на Александър Усик
Тайсън Фюри: Може би ще се бия отново, но е възможно да не се случи повече
Водещи новини
На конференцията на ДПС: Новото начало е факт, предстоят да се случат още много хубави неща за хората
22 декември 202412:10
Вътрешният министър: Няма да се откажем от издирването на 13-годишния Николай
22 декември 202412:46
Златанов: Готови сме да посрещнем предизвикателството за опазване на границите по нов начин след приемането ни в Шенген
22 декември 202412:23
Етнолог: На Бъдни вечер не се събираме да ядем и пием
22 декември 202413:14
Проф. Петрова: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
22 декември 202413:44
Колеги на атентатора от Магдебург: Беше в отпуск по болест в продължение на седмици
22 декември 202413:49
Путин: Русия е готова да нормализира отношенията със САЩ, но без да накърнява интересите си
22 декември 202412:47
Защо руският генерал Игор Кирилов беше легитимна мишена за Киев
22 декември 202413:13
Жълт код за валежи в 9 области
22 декември 202412:41