Любомир Каримански: Реалността плюс/минус ! 

  • 05 януари 2023 11:51

  • 441
  • 0
Любомир Каримански: Реалността плюс/минус ! 
© личен архив

Прогноза на съветника на финансовия министър Любомир Каримански. Той е финансов и банков експерт, бивш шеф на парламентарната комисия по финанси и бюджет, бивш депутат от квотата на ИТН.

Мисля, че е настъпил момента в България да се разчита не на формата и маркетинговата опаковка, а на съдържанието!

Напоследък все по-често се използват термините перма- или поликриза. Нещо повече, думата „пермакриза“ стана дума на 2022 година на английския речник „Колинс“. Тя означава „продължителен период на нестабилност и несигурност“. При такава криза имаме шокове от различен характер, като резултативната величина е по-голяма (т.е. по-лош резултат) от автоматичния сбор на частите. 


А сега, можете ли да си представите, каква би била думата на 2023 година, особено онази, характеризираща менталното ни здраве и устойчивост? 

Излязохме (или поне си мислим, че сме излезли) от пандемията и се натъкнахме на война на 24.02.2022 г., заедно с всички последствия, които познаваме от тогава до днес. По време на криза никой не отрича необходимостта от добре управлявани дефицити, които много често водят до заеми от страна на държавите и респективно увеличаване на дълга. Много от страните в Европа, които трупат такива дългове са оценени от международните кредитни рейтингови агенции с едни от най високите рейтинги ( АА, ААА, и т.н.). Това позволява на тези държави финансирането на дълга им да става на по-изгодни цени, отколкото при няколко степени по-ниски рейтинги, като например този на България. Ето защо, когато се сравняват дефицитите на Западноевропейските страни с този на нашата страна, е необходимо да имаме предвид и рейтингите на тези държави. Рейтингът означава оценка на ликвидността на дадената страна да изплаща дълговете си във времето. Поддържането на устойчива ликвидност е свързано с конкурентоспособността на икономиката и добре развитите пазари. 

Но какво да очакваме от българската икономика? 

В националния бюджет се заделят средства за инвестиции в икономиката; съгласно Националния план за възстановяване и устойчивост са одобрени средства от ЕК за реформи и инвестиции в икономиката; започна новия програмен период за инвестиране на евросредства в българския стоански живот, а в крайна сметка – една част от всички тези финанси не се използват изобщо, друга голяма част се използват за покриване на социални разходи и  трета се раздава по равно „на калпак“ на всички фирми – и на такива, които имат нужда, и на такива, които нямат, а трупат само свръхпечалби и подхранват инфлацията.
И като стана дума за инфлация, достигнахме нивото, след което тя ще бъде все по-трудна за управление и усмиряване. Необходимо е да осъзнаем, че само изтеглянето на парична маса от обръщение може да помогне за намаляване на темповете ѝ. Следователно, няма никаква необходимост да се подпомагат всички на уравниловачен принцип!.

Дефинирането на уязвими групи и разработването на критерии за тях е повече от наложително!

Крайно време е да се определи - как смислено ще се действа в отговор на този широк спектър от предизвикателства, представен по-горе. Само едно е безспорно към момента – необходими са ни убедителни аргументи, че мирът и сътрудничеството са по-полезни от войната и конфликта.
Реалността е такава, че действията и решенията на едни неизбежно ще имат отражения на други!

Последвайте канала на

Аделина Делийска
441 0

Свързани новини

Водещи новини