Основните храни ще са с високи цени и през 2012 г.

  • 19 юни 2011 16:22

  • 1237
  • 0
Основните храни ще са с високи цени и през 2012 г.
© интернет

Основните храни ще запазят високите си цени и през 2012 г., сочи анализ на Софийската стокова борса.

Най-засегнати от галопиращото покачване на цените на хранителните стоки ще бъдат държавите, които разчитат главно на внос, заради което може да се очаква вълната на недоволство, която тръгна от арабския свят да продължи. Данните на ФАО - Организацията на ООН по прехрана и земеделие (Food and Agriculture Organization of the United Nations) показват, че цените са с 37% по-високи в сравнение с 2010 г.

Според Световната банка 44 милиона души може да изпаднат в мизерия от увеличаването на цените на основните храни.

Цената на пшеницата ще продължава да се покачва. Силната суша в основните страни, производителки от ЕС (Франция, Германия, Великобритания и Полша), както и неблагоприятните условия в САЩ довеждат до рекордно нисък преходен запас от зърно за 2011/12 г. в световен мащаб - 185 млн. тона, в сравнение със 198 млн. тона миналата реколтна година.

Последиците от тази негативна прогноза, рефлектират директно върху цените на основните зърнени пазари и България. Увеличението за САЩ е 58%, за Украйна – 86%, Германия – 98%, а най-драстично Франция, Унгария и България – повече от два пъти.

При царевицата има траен възходящ тренд и ниски запаси. Причините за драстичното увеличение на цената са идентични като при пшеницата, като преходните запаси ще бъдат най-ниски от 15 години насам само 105 млн.тона (152 млн.тона миналата година). Още по-напрягаща ситуацията, е прогнозата за световното потребление на фуражната култура 853 млн.тона, което количество е изпреварващо производството с 5 млн. тона. На фона на тази картина водещи световни анализатори споменават факта, че е възможно цената на царевицата да се вдигне с още 35%.

Не се очаква намаление на цената на рапичното семе. Климатичният фактор ще остане определящ за посоката на ценовото развитие на този пазар, но в търговските среди на Запад преобладава мнението, че потенциалът на ценовото понижение е сравнително ограничен. Информацията за евентуално въвеждане на експортно мито при износа на рапично семе от Украйна поддържа високи цените на европейските пазари.

Последвайте канала на

1237 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини