-
12 юни 2012 06:23
- 1145
- 0
Тон жито на светло, още толкова - на черно в склада. По тази схема работят много от играчите в зърнения бранш, показа разследване на "Стандарт". Играта на криеница с данъчните изнерви държавата.
Много скоро се очаква наказателната акция срещу хората, които със сделки на черно и скрит ДДС здраво ощетяват хазната. "Сметките в зърнения бизнес не излизат. Някой лъже, и то с десетки милиони", заяви преди седмица вицепремиерът Симеон Дянков в интервю за "Стандарт". Той се закани до края на годината да има удари срещу някои от най-големите производители и търговци на зърно. Това стана малко след като гръмна захарната афера с Гриша Ганчев.
Думите на Дянков хвърлиха в паника от босове до дребни риби сред производители, мелничари и хлебари. Всеки от тях започна да прехвърля топката в чуждия двор. Собствениците на най-големите фирми твърдят, че те изнасят жито с кораби и не се занимават с кокошкарски номера. Според тях сивият сектор е при търговците и по-дребните производители. Точно обратното, сделките на черно ги правят босовете, контрираха търговци.
Сивата икономика в хранителния бранш започва от зърнопроизводителите, твърди Ангел Борисов от Монтана, който изкупува продукция от местните фермери. Според него слабият контрол на държавата в лицето на данъчните служби е истински попътен вятър за бизнеса им. Досега изглеждаше, че е невъзможно всичко да се сложи на масата и за всеки кг зърно те да издават документ, смята Борисов. Той разкри и една от схемите за игра на черно. Зърнопроизводителите получават по 400-500, дори 600 кг зърно от дка пшеница например, но осчетоводяват по 250-300 кг. Някои пишат фактури за продажби на тези количества, но останалите продават без документи. Цената на това зърно изобщо не е по-ниска от тази на редовното, а си е борсовата. Фактът, че разплащания в брой може да стават до 15 000 лв., устройва играчите. Така 15-20-тонни камиони се търгуват още на нивата кеш.
Зърнопроизводителите "играят" и със зърното, което остава при тях като рента за собствениците на земя. Повечето от тях, пръснати из градовете в цялата страна, не искат зърно в натура, а пари в брой. И производителят го продава, също без фактура, за да получи пари за разплащане. Колко обаче е това количество, не може да му се хване краят. Продадено, зърното по този начин повлича и търговеца. Той търси фалшиви фактури, за да си вземе ДДС. Ако може, също продава без фактура. Така зърното стига до мелничаря и хлебаря. Ако се е снабдил с брашно без ДДС, то хлябът им излиза по-евтин. По тази причина хлебопроизводители се оплакват от години, че конкуренти предлагат самуни на дъмпингови цени, които са непостижими, ако се плащат всички данъци.
Последвайте канала на
Свързани новини
Железния Майк се бори докрай, но победата отиде при Джейк Пол
Цели осем мача във Втора лига днес
България излъга Люксембург с красив гол на Краев и железен Митов, в играта сме за Лига "Б"
Илиан Илиев: Много хора чакаха да загубим и този мач
Нидерландия и Унгария в битка за четвъртфиналите, Германия гледа спокойно напред
Скандалът в Букурещ продължи и след мача, футболист на ЦСКА - София провокира румънците
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Николай Денков разкри повече подробности за спора между Петков и Пеевски
16 ноември 202409:51
Ивайло Мирчев: Борисов пуска димки и не иска да забрави за Пеевски
16 ноември 202410:06
Павела Митова, ИТН: Борисов - премиер не е възможно при никакви обстоятелства
16 ноември 202409:57
Доц. Наталия Киселова: Не може да има премиер, без да бъде избран председател на НС
16 ноември 202410:13
Министър Карадимов: Тези избори бяха най-прозрачните, които са правени в България
16 ноември 202409:37
Румен Радев: Азербайджан е надежден стратегически партньор на България
16 ноември 202410:24
Васил Терзиев: Изключително доволен съм от първата година на мандата си
16 ноември 202409:12
Експерти: При 2% ръст на икономиката и 2% инфлация държавата трябва да ореже разходите
16 ноември 202408:57
Психично болни нападат жени и деца в центъра на София
16 ноември 202410:19