-
04 септември 2020 11:32
- 373
- 0
Нормативни промени съдействат за намаляване на недостига на места в детски ясли и градини,като създават възможности те да бъдат изграждани в части от сгради. Промените в изискванията ще позволят и по-пълноценно и целесъобразно използване на терените, определени за детски заведения, в условията на застроени урбанизирани територии със съществуваща инфраструктура, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Изменената Наредба за проектиране, изпълнение и поддържане на сгради за обществено обслужване в областта на образованието и науката, здравеопазването, културата и изкуствата е подписана от министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова и е публикувана в Държавен вестник. Действащите досега изисквания регламентираха изграждането на детски заведения като самостоятелни сгради в обособени за целта поземлени имоти без да се нормират случаите на разполагането им в части от сгради, напомнят от ведомството. В същото време към момента съществуват голям брой т. нар. филиали, разположени в части от сгради, в които се извършва пълноценно отглеждане и обучение на деца. Определянето на конкретни изисквания при разполагане на детските заведения, независимо от собствеността им, в части от сгради ще съдейства за намаляване на недостатъчния брой места за деца в тях.
Голяма част от терените, предвидени за детски заведения в столицата и големите градове, вече са усвоени. Не са редки случаите, в които части от тях са реституирани и застроени. Останалите все още свободни терени, особено в бързоразвиващите се в момента територии, са с ограничена площ. Поради това се допуска разстоянието от сградите до уличната регулационна линия и вътрешните регулационни линии да бъдат намалени спрямо общите изисквания на наредбата в условията на застроени урбанизирани територии със съществуваща инфраструктура, както и при пристрояване и/или промяна на предназначението на съществуващи сгради. За намалените разстояния се изисква мотивирано решение на общинския съвет въз основа на извършена технико-икономическа оценка.
Проектиране на детско заведение при преустройство на част от съществуваща или новопроектирана сграда с друго предназначение ще се допуска, когато тя се намира в застроени урбанизирани територии със съществуваща инфраструктура и при спазване на здравните, противопожарните и образователните нормативни изисквания. В тези случаи детското заведение ще се проектира в първите два надземни етажа, когато детската градина е разположена в нежилищна сграда, като административни помещения ще могат да се разполагат на третия етаж, а обслужващите - в подземния или полуподземния етаж. Те ще са в пряка връзка с помещенията на детската градина. В случай, че детското заведение се разполага в жилищна сграда, ще бъде в първи надземен етаж, като отново се допуска разполагането на обслужващи помещения в полуподземния или подземния етаж, които да са в пряка връзка с помещенията за отглеждане и обучение на деца.
Задължително ще бъде спазването на изискванията за осигуряване на защита в случай на пожар на детското заведение спрямо частта от сградата с различен клас на функционална пожарна безопасност, както и осигуряване на защитни зони с възможност за поетажно преместване на хора при пожар или авария. При разполагане на детско заведение в част от сграда за него ще се проектира най-малко един самостоятелен вход.
Предложенията за промени, чрез които се създават нормативни условия за гъвкаво планиране и проектиране на сградите за детски заведения и на предвижданите в тях помещения, бяха подложени на две обществени обсъждания, напомнят от министерството. Получени по време на провеждането им коментари са отразени в наредбата.
Промените в Наредба за изменение и допълнение на Наредба номер РД-02-20-3 от 21 декември 2015 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на сгради за обществено обслужване в областта на образованието и науката, здравеопазването, културата и изкуствата влизат в сила от деня на обнародването им в Държавен вестник.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05