-
09 април 2012 10:29
- 1286
- 1
Потребители имат нужда от прозрачност и яснота, когато избират своите депозити и кредити.
Състоянието на българските банки зависи изцяло от пазара и това неминуемо се отразява върху лихвената база, затова хората имат нужда от ясни дефиниции на факторите, които могат да повлияят върху техните кредити.
Това коментира в сутрешния блок на Нова телевизия зам.-председателят на Асоциацията на банките в България Асен Ягодин.
Въпреки че са дъщерни дружества на големи европейски банки, те зависят все повече от условията в страната, а не както преди – от финансовите потоци на банките-майки. Последните години се наблюдава обратен процес на възстановяване на ресурси към Европа.
Асен Ягодин е и главен изпълнителен директор на единствената изцяло държавна банка - Българската банка за развитие. Банката се занимава приоритетно с кредитирането на малките и средните предприятия.
От миналата година Българската банка за развитие има две нови програми, като по едната ще се гарантира фиксирана лихва от 7 % за дългосрочни кредити до 100 млн. лева. По този проект ще се партнира със 7 други банкови институции.
Влиянието, което оказа финансовата криза върху икономиката на България, се отрази на решенията, които взима една банка кой и с колко да финансира. Сега банките анализират по-задълбочено съответната фирма и състоянието й, но и самите фирми вече са по-внимателни.
Банковите институции са особен вид посредници на финансовия пазар. Те събират свободни средства от хората - чрез техните депозити и ги предоставят на други – чрез различните кредити. Затова ангажиментите към клиентите им са сериозни и те трябва да бъдат по дефиниция консервативни в дейността си, за да не предизвикат загуба на поверените им средства. Българските банки работят в конкурентна среда, която се определя от пазара, а това се прехвърля в цената на кредита.
Необходимо е потребителите да знаят факторите, които могат да окажат влияние върху техните банкови решения. Трябва да се изяснят елементите, които участват при формиране на лихвения процент по кредитите. Те трябва да са ясно дефинирани, за да има по-голяма прозрачност при предоставянето им.
Депозитната цена е основният елемент, върху който се гради цената на кредитите, както и рисковата премия. Лихвите ще бъдат там, където ги определя пазара.
Ягодин сподели, че се очаква нов проект по Програма за развитие на селските райони. Той ще предостави 335 млн лева , с които ще бъдат гарантирани кредити за повече от 1. 300 млрд. лева. Гаранционният фонд ще бъде реализиран до второто тримесечие на годината.
Последвайте канала на
Свързани новини
Кметът на София за “Герена”: Нищо не се случва, чакаме областния управител
"Вабанк": Има ли смисъл да влизаме в Лига "Б"?
Ивайло Гоцев: Шансовете за мач Усик - Пулев са големи
България U19 би Литва след рецитал на голям талант от Лудогорец, но е аут от Евро 2025
Пашов към Крушарски: Давам ти един милион днес - заобикаляй Пловдив!
Германия и Нидерландия затварят груповата фаза на Лигата на нациите, но интригата е на други места
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Радев: Очаквам повече разум, а не абдикация към поредните избори
19 ноември 202415:17
ПП-ДБ сезират и.ф. главен прокурор за изгонването на три държавни агенции от сградата им, искат встъпването на Пеевски в нея да бъде спряно
19 ноември 202416:39
Проф. Чорбанов: Вече се въртят имена за потенциален премиер
19 ноември 202417:39
Вижте какви решения ще взима служебното правителство утре
19 ноември 202418:00
Румен Радев: Връщането на президента Тръмп в Белия дом дава надежда за прекратяването на войната
19 ноември 202416:30
Доц. Иванов: Никой не може да накара Украйна да преговаря, Русия не може да бъде принудена за мир чрез сила
19 ноември 202417:54
Сергей Лавров след ударите в Русия с ATACMS: Владимир Путин вече отправи своето предупреждение
19 ноември 202416:27
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Неочаквано предложение за Димо Алексиев!
19 ноември 202415:17
2012.04.09 | 11:19