Ето какво показа проверката на депозитите на бизнеса в банките

  • 30 март 2020 10:20

  • 3030
  • 0
Ето какво показа проверката на депозитите на бизнеса в банките
© Булфото (архив)

Вчера на една от извънредните си възпродължителни пресконференции премиерът Бойко БорисовБойко Борисов Бойко Методиев Борисов е министър-председател на Република България. Роден е на 13 юни 1959 г препоръча на журналистите да разгледат данните на БНБ, за да проверят какви депозити имат фирмите в банковата система. Целта на упражнението е да се види, че предприятията имат пари и не може "всеки за каквото се сети да иска държавата да плати".

Премиерът е прав - не може всички да искат от държавата, особено в условия на пазарна икономика. Напротив - нормално работещият бизнес, който крепи печалбата си на упорита работа, инвестиции и грижа за работниците, предпочита да има колкото е възможно по-малък досег с държавата. Думите му обаче са знаменателни по три основни причини, пише в анализ clubz.bg. 

Борисов: Имам усещането, че някой в тази криза иска да забогатае повече и само вика - държавата да даде

Говори БНБ

В анализът са използвани данните на месец декември 2019 г. като отправен, защото би трябвало да отразява най-близо годишните данни на броя депозити на нефинансовите предприятия и тези на домакинствата, едноличните търговци и самонаетите. 

От тях се вижда, че броят на депозитите в нефинансовия сектор и в сектор "Домакинства" в България към края на декември на 2019 г. е около 10,2 милиона. 

Така общо депозитите на нефинансовите предприятия и домакинствата са равни на малко над 82 млрд. лв. (към днешна дата те достигат малко над 84 млрд. лв.). Числото наистина превишава много това на резерва, който по различни изчисления е някъде около 7 млрд. лв.

Нефинансови предприятия

В тази графа се вижда, че броят на депозитите в банките е малко над 600 000. В парични средства те достигат почти 24,5 млрд. лв. Това са всички компании в България с депозити в банки, които не са банки или други финансови компании. 

БНБ разбива тези числа на подкатегории в зависимост от това доколко пари са влоговете. Така виждаме, че от тези 600 000 депозита цели 345 000 са едва до 1000 лв. Тоест половината от спестяванията на бизнеса в България са на абсолютния минимум. Себестойността на тези депозити е за малко над 65 милиона лева. Големите депозити в банковата система са едва 3800. Те са за общо над 14 млрд. лв. 

Бизнесът настоява за държавна помощ за всички фирми със загуби от над 20%

Последващите графи за спестявания до 5000, до 20 000 и нагоре се колебаят между 40-50-60 хиляди депозита за по неколкостотин милиона лева на всяка графа. 

Простата сметка показва, че 550 хиляди депозита от общо 600 хиляди са тези до 50 000 лв. 

Домакинства и самонаети

В тази графа влизат депозитите на домакинствата, на едноличните търговци, на самонаетите лица и на нетърговските организации, обслужващи домакинствата. 

Брой влогове - 9,6 млн. Почти 6 милиона от тях отново - със спестявания до 1000 лв. - са на обща стойност от 930 млн. лв. Повече от половината са на или под минималния праг. 

Огромният брой депозити на домакинства - почти милион,  имат спестявания между 1000 и 2500 лв. В средната категория за депозити от 30 до 40 хиляди лева са записани 117 хиляди влога за 4 млрд. лв. 

Изводи

Това са сухите данни. Без да сме запознати с конкретната разбивка колко от тези пари са на малките фирми, на семейните, на средните предприятия и на големите, по колко точно депозита има всяка от тях, не можем да имаме представа за цялостната точна картина, но спокойно можем да направим предположения. Когато се разгледат данните по сектори в още по-подробната парична статистика на БНБ, се вижда ясно, че при почти всички икономически отрасли тенденцията е същата - близо половината от депозитите на компаниите, а в някои сектори и повече, са до 1000 лв.

Едно от предположенията е следното - след като 344 000 фирми имат спестявания до 1000 лв., то вероятно това са именно малките компании с до няколко служители. Според НСИ тези фирми в България са малко под 400 000. Тоест почти всички малки фирми са на абсолютния минимум от спестявания. 
 
В добрия случай средните по големина фирми имат до около 50 000 лв. Такива компании са с около 50 служители. При средна заплата от около 1300 лв. - колкото е тя според статистиката в София - парите няма да стигнат и за месец. Ако пък фирмата е извън столицата и вземем средното възнаграждение от 800 лв., то тя ще оцелее малко и след това. 

Обмислят временен мораториум за банковите кредити

Разбира се, същото важи и за домакинствата, където все пак задлъжнялостта е доста по-малка. Отново по данни на БНБ кредитните експозиции на фирмите надхвърлят спестяванията им с около 10 млрд. лв., докато домакинствата имат повече на депозит. Това обаче не е успокоително, защото няма логика в това да се иска от хората да теглят собствените си спестявания, за да спасят бизнеса. 

Последвайте канала на

Novini.bg
3030 0

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини