Хващат по 9 на ден без трудов договор

  • 09 август 2019 21:16

  • 1847
  • 2
 Хващат по 9 на ден без трудов договор
© pixabay

Инспекторите по труда у нас ловят средно по 9 души на ден, които работят на черно. Констатираните нарушения относно полагане на труд без сключен писмен или регистриран в НАП трудов договор за периода януари-юли 2019 г. са 1813, съобщават от Главна инспекция по труда пред „Монитор“.

Броят на спипаните черноработници е с над 300 души по-голям спрямо същия период на миналата година, когато служителите без документ за назначаване са били общо 1486 души.

Според Кодекса на труда работата без трудов договор се наказва с глоба от минимум 1500 лева. За констатираните нарушения се предприемат принудителни административни мерки и се налагат административни наказания. Ръст се отчита и при нарушенията, свързани с изплащане на заплатите на работниците.

Гафовете по отношение на начисляването и изплащането на възнагражденията са 5194, а за първите седем месеца на 2018-а са били 5101, сравниха от ГИТ. Въпреки че броят на нарушенията е почти идентичен, общата сума на установените забавени възнаграждения през тази година е почти двойно по-малка, тъй като все по-редки били случаите на забавяне на заплатите на персонала в цели предприятия. Практика е да се установяват единични случаи на неизплатени възнаграждения, както и непреведени последни заплати и обезщетения на служители с прекратени договори.

Данните показват, че сумата на установените неизплатени възнаграждения през седемте месеца на 2019 г. е 9,1 млн. лв., докато за същия период през миналата година тя е била почти 19 млн. лв. Инспекцията по труда полага постоянни усилия да насочва ограничения човешки ресурс към най-рисковите обекти на контрол, както по отношение на изпълнението на трудовите правоотношения, така и по отношение безопасността и здравето при работа, уверяват от ГИТ. Най-голям е делът на работещите при неспазени хигиенни норми и изисквания за микроклимата – 51%, показват последните данни на КНСБ. Според тях на следващо място се нареждат работещите при наднормените нива на: шум (32%), физическото натоварване (20%), прах (12%) и химични агенти (9%).

Причините за това са няколко, като на първо място е това, че все още значителна част от производственото оборудване в предприятията е старо, вследствие на което се влошават параметрите на работната среда по отношение на шум, вибрации и запрашеност. Планират се специални мерки, които гарантират засилен контрол в рискови по отношение прилагането на трудовото законодателство дейности, като строителство, селско стопанство. Планира се и мярка за превенция на недекларирания труд.

Над 900 акта за трудови нарушения са съставили досега служителите от Областната инспекция по труда във Варна. От 389 проверки през юни, 180 от които в туризма, са констатирани общо около 1550 нарушения, от които към 850 са по безопасност на труда и по трудовоправни отношения и над 700 – по здравословните и безопасни условия на труд. Установени са и 40 случая на работа без трудов договор, но нито един от тях не е в сферата на туризма. Там заради слабия сезон дори има значителен спад на нарушенията, коментира шефът на трудовите инспектори в морската столица инж. Иван Иванов.

Единствените проблеми са с единични случаи на неизплатени обезщетения или претенции на работници за заплати, уговорени с работодатели, които не са им ги изплатили. Няма обаче случаи, при които масово да не се изплаща заработеното.

Преди началото на сезона има само 2 регистрирани случая на нерегламентирана работа на непълнолетни, но сега няма нито един, категоричен е инж. Иванов. 1138 разрешения е издала инспекцията за работа на непълнолетни през лятото.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1847 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
ЗЕВС

2019.08.10 | 07:06

2

Действие първо V-XVlll век.

Права на робите:
Клавдий постановил ако робът се разболее, господарят му да се грижи за оздравяването му.
Полагала им се храна, легло, веднъж годишно туника от груб материал, на две години наметка с чифт дървени обувки. Робите, които се превръщали в успешни гладиатори, артисти, музиканти, счетоводители, учители или медици можели да си позволят по-скъпи дрехи в зависимост от това колко ги ценял господарят им. Тъй като в цялост робът не бил заинтересуван от труда си, практика станало част от продукцията да бъде давана като награда.

Действие второ ⅩⅪ век година 2019.
България
Министър председател
Бойко Борисов
Парламент
ГЕРБ, БСП, ДПС, ОП, ВОЛЯ

Български работник.
Заплата 560 лв. След облагане с данък - 434 лв.
Разходи за месец;
Транспорт - 50 лв.
Ток - 15 лв.
Закуска - 59 лв.
Обед. - 100 лв.
Вечеря. - 80 лв.
Наем - 100 лв.
Други разходи - 20 лв.
СТУДЕНА ВОДА - 10 лв.
Общ разход -434 лв.

Няма туника, дървени обувки, дрехи, лекарства, отопление........ - и всичко останало.

Действие трето - финално:
Да Ви С _ _ А на
" ДЕМОКРАЦИЯТА".

ЖАНА

2019.08.09 | 22:37

1

А кога ще хванат тия работодатели, дето правят осигуровки на минималната заплата , а другото на ръка в плик от черната каса ???? Мога да ви подскажа : вижте в трудовите договори в НОИ каква професия пише и какво е образованието на човека , ясно и точно !! Няма как IT специалист с Приложна математика диплома да е с заплата 600 лв по трудов договор !!!????

Добави коментар

Водещи новини