Бизнес и синдикати в спор за 4-дневната работна седмица

  • 24 юли 2019 07:48

  • 870
  • 0
Бизнес и синдикати в спор за 4-дневната работна седмица
© Кадър - БТВ

Този разговор се е водил винаги през годините. През 1923 година работният ден е намален от 10 на 8 часа. Тогава работниците са се противили, защото са им намалили заплатите и се налага правителството да издаде декрет, 8 часа да се заплащат като 10. През 70-те години пък се отмени да се работи в събота. Така че има възможност да се въведе 4-дневна работна седмица, но това няма как да се случи незабавно. Българските работници са на челни позиции по полагане на труд в ЕС.

Това каза пред камерата на БТВ президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов по темата за 4-дневна работна седмица, която въведоха в консултантска фирма в Русе. Заедно с него гост беше и Васил Велев от АИКБ. "Невъзможно е машините да спрат да работят. Това означава, че тярбва да се намерят нови хора, а хора за работа няма. Това е причината и да няма безработица. Глад за работници има не само в България, но и в Европа. Въвеждането на 4-дневна работна седмица може да се приложи за някои консултантски фирми, които могат да си позволят да работят вкъщи. Нали не може да си представите, че полицията ще ни охранява само 4 дни?", попита Велев.

"По тази тема е необходим един дълбок анализ и дискутиране. В момента водим разговор на парче. Ясно е, че 4-дневната работна седмица не може да се въведе навсякъде и веднага. Примерно да не работят магазините и още различни видове услуги. Бил съм в чужбина и там има дни, в които не можеш да си купиш нищо, защото магазините не работят. Със сигурност е необходима една обществена дискусия по темата", заяви Димитър Манолов.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
870 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини