-
03 май 2018 15:12
- 1422
- 0
Позитивите за икономиката на България от присъединяване към еврозоната са както краткосрочни, така и дългосрочни, пише в анализ на Института за пазарна икономика.
Ползите ще започнат да се усещат още в момента, в който официално започне процеса на присъединяване и страната влезе в "чакалнята" на еврозоната (ERM II), посочват експертите.
Покачването на кредитния рейтинг в повечето страни се наблюдава първо още при влизането в чакалнята на еврозоната, ERM II, а допълнително повишение обичайно има и при приемането на еврото. Вдигането на рейтинга води до по-ниски лихви за държавата, бизнеса и гражданите и осигурява по-лесен достъп до финансиране и повече инвестиции в икономиката.
По-важното следствие е, че подготовката на България за влизане в ERM II и еврозоната ще даде тласък за реформи. Влизането в ERM II ще е свързано с поемане на ангажименти за структурни промени, които да гарантират "висока степен на устойчива конвергенция", както изисква чл. 140 от Договора за функционирането на ЕС. Очакваният положителен ефект може да се сравни с подготовката за членство в ЕС - десетилетието от 1997 г. до 2007 г. беше най-доброто за растежа на България, пише в анализа.
За местните банки приемането на еврото ще означава и автоматично включване в Европейския банков съюз, който се изгражда от 2014 г. насам в рамките на еврозоната. Присъединяването към единния надзор над банките в еврозоната ще засили доверието в банковия сектор и ще намали риска от лоши практики, отбелязват експертите.
Влизането в еврозоната и достъпът до общите фондове пък е застраховка срещу бъдещи кризи (например, 700-милиардния Европейски механизъм за стабилност, единния механизъм за преструктуриране на проблемни банки и достъпа до ликвидност и рефинансиране от ЕЦБ). Това ограничава силно рисковете за банковата система, а за фиска осигурява по-лесно преминаване през периоди на кризи, се посочва в анализа.
Влизането в еврозоната намалява и транзакционните разходи по обмен на валута и таксите по банкови преводи. По изчисления на ИПИ само спестените разходи по обмяна на валута за целите на външната търговия надхвърля 450 млн. евро на година. Това е близо 1 на сто от БВП и е равносилно на намаление на данъка върху печалбата на фирмите наполовина. Спестените по този начин близо 1 млрд. лева ще останат в българските фирми, сочи анализът. Отделно, присъединяването към еврозоната ще доведе до намаление на таксите по банкови преводи към еврозоната, посочват експертите на ИПИ.
"Страната ще пропусне много, ако отложи кандидатстването или се забави. В настоящите добри времена за европейската и българската икономика вероятността за положително решение при кандидатстване в ERM II е по-голяма. ERM II или т.нар. чакалня на еврозоната не е приемала страни повече от десетилетие именно заради кризата и затова сегашният благоприятен момент трябва да се използва. България също е в по-добра позиция - страната вече излезе от групата на страните с прекомерни макроикономически дисбаланси, наскоро беше повишен кредитният рейтинг, а през януари 2018 г. пое и председателството на ЕС", пише в анализа.
Междувременно еврозоната непрекъснато се променя и се интегрира по-бързо от останалата част на ЕС. Така се създава реален риск от Европа на две скорости. Този разлом се подклажда и от излизането на Великобритания, което променя съотношението на силите между страните във и извън еврозоната. Все по-вероятно е важните решения да се вземат от страните в еврозоната, а страните извън нея да са с ограничено влияние, посочват експертите.
"Изпусне ли се възможността сега, България може да чака дълго за следващ благоприятен момент. През 2019 г. предстоят избори за Европейски парламент, ще се сменят съставът на Европейската комисия и ръководството на Европейската централна банка. Никой не знае какво ще се случи след 2019 г., затова не бива да се изпуска възможността да се кандидатства веднага", пише още в анализа на Института за пазарна икономика.
Последвайте канала на
Свързани новини
Икономическият министър: Приемането на еврото няма да доведе до поскъпване на цените (видео)
03 май 201808:27
Андрей Райчев: Шенген не ни трябва
30 април 201814:09
Очакват още по-добър икономически растеж в еврозоната
27 април 201814:28
Румен Радев: Стратегическата перспектива на България е да задълбочи европейската си интеграция
26 април 201814:20
Господарите опитаха да връчат "Златен скункс" на Владислав Горанов
26 април 201812:52
Борисов се срещна със зам.-председателя на ЕК Валдис Домбровскис
26 април 201812:29
Прогнозират растеж на икономиката между 3 и 3,5% до края на годината
28 май 201815:30
70 млрд. лева държат в банките хората и фирмите у нас
11 май 201808:24
Ще загубим ли от спестяванията си в левове след влизането в еврозоната?
08 май 201811:34
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Черногорците натиснаха и се откъснаха
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Надежда Йорданова е ядосана заради "оставката" на Даниел Чипев от БНТ: Това е огромен проблем
22 ноември 202417:57
Павела Митова от ИТН: Силви Кирилов е уролог, явно бърка в здравето на големите мъже в политиката ни
22 ноември 202417:39
Росен Плевнелиев: България затъва, единственото ни спасение е еврозоната
22 ноември 202418:49
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Мъск уволни 80% от служителите на X
22 ноември 202417:16
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03