МФ публикува месечния обзор за развитието на българската икономика за март

  • 04 май 2016 16:45

  • 1337
  • 0
МФ публикува месечния обзор за развитието на българската икономика за март
© Novini.bg

Министерството на финансите публикува месечния обзор за развитието на българската икономика за март 2016 г., в който е представена динамиката на основните макроикономически индикатори. Анализът е качен на страницата на министерството.

Краткосрочната бизнес статистика продължи да отчита смесена динамика, пише в документа. Докато спадът на оборота в промишлеността се задълбочи, растежите при промишленото производство и продажбите на дребно се ускориха, а спадът на строителната продукция се забави. В същото време, показателят за доверие на потребителите остана на нивото си от февруари, докато общият индикатор за бизнес климата в страната се повиши за трети пореден месец, посочват от МФ.

Нивата на хармонизирана и регистрирана безработица продължиха да се понижават. Първият показател възлезе на 7.9 на сто през февруари, а вторият - на 9.9 на сто през март, като развитието им бе в съответствие с очакванията за по-нататъшно възстановяване на пазара на труд в страната, пише в обзора.

Потребителските цени се понижиха с нови 0.6 на сто през март спрямо предходния месец с отрицателен принос от всички основни компоненти на Хармонизирани индекси на потребителските цени (ХИПЦ), с изключение на алкохол и цигари. Отрицателният годишен темп на инфлация се ускори до минус 1.9 на сто основно в резултат от по-високия отрицателен принос на енергийните стоки, посочват от финансовото министерство. Балансът на текущата сметка бе положителен през януари в размер на 0.4 на сто от прогнозния БВП, след като бе отчетен минимален излишък по търговското салдо.

Леко подобрение спрямо същия месец на 2015 г. бе отчетено и по салдата на първичен и вторичен доход, докато излишъкът при услугите се сви, пише в анализа. Брутният външен дълг продължи да се понижава, из мерен като съотношение към БВП, и към края на януари достигна 74.2 на сто. Подобрение има във всички сектори, пише в доклада. Международните валутни резерви се повишиха с 8.2 на сто на месечна база през март и достигнаха 21.4 млрд. евро. Подобрението бе основно по линия на нарастването на депозита на правителството при БНБ в резултат на новата емисия 7 и 12-годишни правителствени облигации, деноминирани в евро.

Салдото по консолидирания бюджет на касова основа през февруари бе положително в размер на 915.2 млн. лв. (1.0 на сто от прогнозния БВП). Излишък бе отчетен както по националния бюджет, така и по сметката за европейски средства. През месеца е реализирано подобрение на бюджетното салдо в сравнение с февруари 2015 г., когато бе отчетен дефицит от 0.1 на сто от БВП.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1337 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини