Чиновниците скатават един ден месечно

  • 01 септември 2015 07:24

  • 1450
  • 1
Чиновниците скатават един ден месечно
© gettyimages

Чиновниците скатават по цял работен ден в рамките на всеки месец, пише в. Монитор.

Служителите от бюджетната сфера непрекъснато „си открадват” време извън офиса, с което не успяват да докарат регламентираната 40-часова седмица труд. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за второто тримесечие на годината. Според цифрите служителите в държавната администрация работят 2 часа по-малко всяка седмица в сравнение със заетите в частния сектор. Те са зад бюрата си средно по 38 часа и 20 минути седмично. За сравнение наетите в частния сектор отработват средно по 40 часа и 20 минути седмично.

Според специалиста за подбор на персонал Ивайло Христов разликата се дължи на факта, че в частния сектор контролът над служителите е по-голям. „Не са редки случаите, в които обедната почивка на чиновниците продължава повече от регламентираното. В частния бизнес това няма как да се случи”, обясни Христов. Наскоро премиерът Бойко Борисов също намекна, че чиновниците, с изключение на тези, които работят по европейски проекти, са мързеливи.

Статистиката показва, че с нарастването на деня през пролетта и лятото се увеличава и разликата в часовете труд. През първите три месеца на годината чиновниците са седели в офиса час и половина по-малко от заетите в частния сектор, а от април до юни разликата вече набъбва до 2 часа.

Освен по-кратка работна седмица служителите в бюрократичната машина получават и по-високи възнаграждения показват официалните данни на НСИ. През второто тримесечие на годината средната заплата в публичния сектор е била 917 лв., или с 50 лв. по-висока от средната в частния. Определен дял от бизнеса обаче е в сивия сектор, което изкуствено намалява средните възнаграждения.

По-високите заплати в обществения сектор обаче са основен мотив за младите българи да напират за чиновнически постове, твърдят от бизнеса. Между 5 и 51 кандидати се борят за място в министерски администрации. Традиционно най-ожесточена е битката за пост в Министерството на финансите, където и възнагражденията са сред най-високите. На голям интерес се радва и схемата „Старт в кариерата”, в която над 3500 млади висшисти досега са тупали опит в обществени структури. „Не е за пренебрегване фактът, че чиновниците се осигуряват на реални заплати, а в частния бизнес често се плащат минимални вноски. Освен това държавната работа е по-сигурна”, коментира още Христов мотивацията на младите да искат чиновнически стол.

Последвайте канала на

Валери Зайцев
1450 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
опашата лъжа

2015.09.04 | 08:52

1
Само един ден?!?! да бе! тези държавни търтеи са скатавки и мързеливци! половината ПОЛОВИНАТА от работното им време минава в разнасяне на измислени папки или пък в измислени проблеми с компютър, софтуеър или др. измислени проблеми!!!

Добави коментар

Водещи новини