Над 500 строителни обекти проверили инспекторите по труда от януари до април

  • 27 май 2015 11:56

  • 736
  • 0
Над 500 строителни обекти проверили инспекторите по труда от януари до април
© Булфото

Общо 609 проверки при строителството на автомагистралите "Марица", "Струма", "Хемус", големи строителни обекти - "Метрополитен, "Лукойл Нефтохим Бургас" АД, и строителни обекти с голям обем изкопни работи, са извършили инспекторите по труда през първите четири месеца на годината.

Това съобщиха от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда".

Наетите в тях са 24 297 работници и служители, което е около една пета от всички към 124 000 наети в сектор "Строителство" според данните на НСИ.

Тези обекти са особено рискови заради опасността от свличане на земни маси и работата на височина. На тези обекти много често работят по няколко фирми, което също създава рискове за безопасността на работещите при липса на съгласуван план за безопасност при работа между всички работодатели, отбелязват от инспекцията.

По време на проверките са констатирани 3128 нарушения, от които 2314 са свързани с безопасните и здравословни условия на труд, а 814 - с трудовите правоотношения. Секторът е един от малкото, в който делът на нарушенията по безопасността на труда е по-голям от този по трудови правоотношения. За отстраняване на нарушенията са дадени 3025 задължителни за изпълнение предписания с конкретни срокове за изпълнение.

При последващи проверки се установява, че в повечето случаи те се отстраняват. Спрени от експлоатация до отстраняване на нарушенията са 36 обекта, работни места, машини и съоръжения, които са създавали пряка опасност за живота и здравето на работещите.

Отстранен от работа е един работник без нужната квалификация. Дадени са три предписания за въвеждане на специален режим за безопасна работа, тъй като мярката "спиране" е била неприложима по технологични причини или има основание, че спирането ще доведе до по-голяма опасност за живота и здравето на работещите.

Съставени са 177 акта да установяване на административни нарушения, които се санкционират от 1500 лв. до 15 000 лв., според Кодекса на труда. 111 от актовете са били за нарушения на изискванията за безопасни и здравословни условия на труд, а 66 - за нарушения в областта на трудовите правоотношения.

Най-честите нарушения при проверките в строителството са неукрепени по подходящ начин изкопи или оформяне на откоси, необезопасени срещу падане от височина изкопи, контури на плочи и конструктивни отвори, неосигурени стълби за слизане и качване в и от изкопа, които да отговарят на определените изисквания и др.

Данните показват, че благодарение на постоянния контрол от страна на Инспекцията по труда, проблемът с неизплащане навреме на трудовите възнаграждения във фирмите, изграждащи големите инфраструктурни обекти, вече е овладян и в момента подобни нарушения са инцидентни.

В момента до края на юни са активизирани проверките в цялата страна по изграждането на сгради. Продължава да се следи и за безопасността на труда на големите строителни обекти.

Последвайте канала на

736 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини