МИЕ: Таксата от 20% е стъпка към преодоляването на резките разлики в цените

  • 02 декември 2013 16:56

  • 1494
  • 6
МИЕ: Таксата от 20% е стъпка към преодоляването на резките разлики в цените
©

Таксата от 20% е мярка, която ще е стъпка към преодоляването на резките разлики между цените на различните производители. Това се посочва в позиция на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).

Таксата, която ще следва да бъде удържана, е нормативно признат разход, т.е. той в крайна сметка ще намали и корпоративния данък, който следва да се заплаща от производителите на електрическа енергия от слънчева и вятърна енергия - се казва в позицията на МИЕ.
Министерството на икономиката и енергетиката се запозна с направените предложения между първо и второ четене на Законопроекта за Държавния бюджет на Република България за 2014 г. от група народни представители от ПП "Атака". Народните представители имат право на законодателна инициатива, а вземането на крайното решение е воля на Народното събрание.

По същество предложението касае въвеждането на такса в размер на 20% от преференциалната цена при задължително изкупуване на електрическа енергия, произведена от вятърна и слънчева енергия на регулиран пазар.

Подобни мерки се прилагат и от други европейски законодателства, дори с ретроспективно действие като Чехия, където е въведен данък върху преференциалните цени от 26 до 28%, и Гърция – 30 %. Мерки, свързани с реформиране на схемата за подпомагане на възобновяемата енергия, са предприети от Италия, Испания, Румъния и Обединеното Кралство.

Обхватът на таксата също така е твърде стеснен до сделките на регулиран пазар на електрическа енергия на преференциални цени. Производителите сами са избрали търговията на регулиран пазар с преференциални цени, а държавата е въвела по-благоприятно за тях третиране и е задължила обществения доставчик да изкупи цялото количество произведена енергия. При промяна на средата законодателят е в правото си да въведе и такси за произведената и изкупена по преференциални цени електроенергия.

В Насоките на Европейската комисия за държавна намеса в електроенергийния сектор от 5 ноември 2013 г. ясно е казано, че „преференциалните цени са приложими с цел поддържане на ниски нива на рисковете за инвеститорите в нови технологии. С развитието на технологиите, техният дял от производството достига значителен дял от пазара, така че този вид защита не е необходим и следва да бъде прекратен в рамките на определен период от време“.

Съгласно Директива 2009/28/ЕО производството на ел.енергия от ВЕИ до 2020 г. в България трябва да достигне 16%. Към момента производството на ел. енергия от ВЕИ, е близо 15%. За сравнение инсталираните мощности от фотоволтаици са над 1000 МВт и още 680 МВт – от вятърни централи.

Преференциалните цени за производство на електрическа енергия от ВИ не отчитат конкретни стойности на индивидуален инвестиционен проект, а осреднени такива на основата на официални източници и международния опит, коригирани със специфичните за България обстоятелства.

Преференциалните цени за изкупуване на енергия от ВЕИ, определени от ДКЕВР за 2013 г., достигат 353 лв./за МВтч. За сравнение изкупната цена на електрическа енергия от АЕЦ „Козлодуй“ е 37.75 лв./МВтч., а тази произведена от ТЕЦ „Марица изток 2“ ЕАД е 63.14 в./МВтч.

В този смисъл таксата е и мярка, която ще е стъпка към преодоляването на резките разлики между цените на различните производители, работещи на регулирания пазар и ще има като ефект балансирането на електроенергийната система.

Трябва да се подчертае, че таксата за производителите на електрическа енергия от слънчева и вятърна енергия не е такса върху приходите на тези производители и в този смисъл не представлява квазиданък. Търговията на свободния пазар, износът на електроенергия, както и енергията произведена за задоволяване на собствени нужди е изцяло освободена от такси.

Внесеното предложение от народните представители не предвижда въвеждането на обратна сила на закона. Таксата няма действие по отношение на изкупена електрическа енергия на преференциални цени за някакъв минал период, а само за бъдещо изкупуване след приемането на закона, се казва още в позицията на МИЕ.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1494 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар

2013.12.03 | 16:23

6
Леле, какви безумни неща говорят! Доводите ви са тотално несвързани с логиката! Олигофрени!
2

2013.12.03 | 16:23

5
а защо ВЕЦовете не се облагат с този данък също? Защтото са на Цвети ли? Продажници, тъпаци които съсипвате държавата.....
до ревящите

2013.12.03 | 16:23

4
Кюфтетата само за вас ли са бе? Значи ние можем да плащаме по 353лв за мегават от пикливите ви ВЕИ,да сме длъжни да ги изкупуваме десетилетия,да се палим и горим от безизходица,защото не можем със жалките си доходи да уцеляваме,вие ще си прибирате десетките хиляди доход.Мизерници и мошеници.Не 20%,50% да ви вземат, 4 пъти повече пари вземате от Марица изток,7 пъти повече от АЕЦ
гражданин

2013.12.03 | 16:23

3
до олигофрен номер 2: защото вецовете са на държавата - 860 МВт, да не ти ги изреждам, че на куха манерка няма кво да се налива. и цената от 37.54 лв /Мвтч не е вярна,защото я няма цената за разполагаемост която е 24 лв и общо са 58, но с реактори построени преди 40години и изплатили се многократно. то на тъпаците каквото и да обясняваш все не им влиза в тиквите тъй, че е все едно
aнонимен

2013.12.03 | 16:23

2
до смрад номер 3: цената на ей и ес гълъбово и контур глобал са 140 лв/мвтч а цената на вятърните е 180 лв/мвтч да фотоволтаици има с цена и 450лв/мвтч има 700 лв/мвтч но по малко.... преди да дрискате по сайтовете прочетете, но се съмнявам че можете да четете

2013.12.03 | 16:22

1
Ей смрад, ти почети какви печалби правят фотоволтаиците.2 мегавата централа прави при слънчев ден 7хиляди лева на ден...Разходите за построяване са около 10 милиона.Направи си сметките сам.Централата се изплаща за 4 години и после огромни печалби при минимален разход от охрана и поддръжка който се покрива от печалбата за 1 слънчев ден...

Добави коментар

Водещи новини