Зърнопроизводители масово продават бизнеса си

  • 19 юни 2013 10:24

  • 3002
  • 5
Зърнопроизводители масово продават бизнеса си
© булфото

Поевтиняването на житото в световен мащаб ще доведе до отлив от земеделието, прогнозират от бранша.

Зърнопроизводителите у нас са скептично настроени и предвиждат сериозни затруднения за сектора и дори фалити. Те очакват тази година да търгуват богатата си реколта на изключително ниски цени, с още по-ниска възвръщаемост на инвестицията в продукцията.
Поради тази причина повечето от тях са наясно, че може да се наложи и да свалят рентата, което автоматично ще се отрази върху крайната цена на земята им. Обикновено цената на декар нива се определя като сбор от рентните плащания за 10 г. назад. Смята се, че ако нивата не успее да се изплати за този период, то тя е неизгодна инвестиция. В момента рентата се движи между 30 и 35 лв., което предполага цена на декар нива максимум 350 лв. Това разбира се е на път да откаже много от тях и да ги принуди да продадат бизнеса си със все земите. Само за юни в публичния регистър са вписани близо 100 парцела за продажба, цените на някои от които са просто смешни – около 600 лв. за 4500 квадрата, коментират от сектора.
Тенденцията се наблюдава в последните три години, за които близо 30% от селскостопанските производители се оттеглиха. През последната година отливът е още по-сериозен, заради проблемите в сектора. Налице е слабо подпомагане от държавата, в сравнение с постоянната политика на страните от Европа и региона на Балканите. Няма възможност за комасиране на земите, наблюдава се липса на работещи напоителни системи (едва 2% работят), инвестицията в селскостопанска продукция изисква много усилия и средства, без това да има възвръщаемост. Именно за това и голяма част от земите пуснати в продажба са собственост на фермери, които не успяват да ги обработват и са пред фалит. За съжаление обаче състоянието на сектора прави земеделието ни крайно неатрактивно за родни и чуждестранни инвеститори. За липсата на интерес допринасят и брокерите, които коментират, че земеделието става все по рисков сектор, който изисква сериозни инвестиции, но не гарантира добри приходи.
Може би това е и причината за последните години няколко от най-големите инвеститори в сектора да се оттеглят от бизнеса рязко. Сред тях са китайските инвеститори в земеделие "Тянджин агробизнес къмпани", които обявиха, че смятат да се оттеглят от България, след като не успели развият земеделски бизнес във Видинско. Италианците от "Бруно Фарм" са другите, които обработваха ниви в землището на с.Ръжево, но също се оттеглиха рязко от страната. Ниви разпродават и инвестиционните фондове. През 2012 г. Еларг продадоха близо 200 хил.дка, а Адванс Терафонд продаде 80 хил. дка. Тази година отливът бе белязан с оттеглянето на Винпром Пещера от бизнеса със земи, продавайки дяловете си в „Омега Агро Инвест”, чрез която компания алкохолният производител притежаваше 160 хил дка земеделска земя.

Последвайте канала на

Novini.bg
3002 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
8

2013.10.04 | 20:35

5
Kogato zemedelieto se srine vsichki shte doidem v sofia da rabotim
teo

2013.10.04 | 20:34

3
Mай не сте виждали земеделци , след като пишете тези смехории. Няма земеделец който : Да е беден,да не сменя джипа си почти всяка година,да не получава дотации от фондовете,да не реве че е слаба годината .Дава по 35лв. рента на декар - а взема по по около 200лв. от декар /не броим дотациите/....е как ви се струва

2013.10.04 | 20:34

4
Както всичко в държавата и тук тези''зърнопроизводители'' масово лъжат и забогатяват от субсидиите.Били скептични,имало отлив,рисков сектор.Дали сме нивите си от 10 дка,а той ни дава 2чувала мръсно,пълно с боклуци зърно.Мошеници,нека да имат нови къщи и коли,но да бъдат честни и почтенни,да не ни ограбват,а най им лесно да тръгват към София,ако закъснеят безвъзмезните пари от ЕС.Сега предвиждали сериозни затруднения.Дори и да се откажат някои,имат си милионите и семействата им няма да умрат от глад.

2013.10.04 | 20:34

2
къде ги видяхте тези 35лв на дк.?70кг.зърно по 0,35лв=на 35лв ли е???а арендаторите си получават по 25лв дк.само от там си избиват рентата.мелниците копуват житото по 0,40-0,45лв,а продават :брашно-0,90-1лв.;трици-0,50лв.; отсевки-0,48лв за кг,а хляба е по1.30лв..,2по2 не прави 4. държавата щом дава за нещо субсидия,трябва да си получава част от прудукцията на по-ниски цени и така цените в магазините да с по-ниски.а не както сега и земеделци и фермери получават някакви пари а цените на хляб,месо,олио,сирене,кашкавал да са изключително високи.
няма народ

2013.10.04 | 20:32

1
Хората свързани със земята - селяните изчезват, появяват се други с "бизнес". Те са там, но нямат връзка с нея, не я познават. Те искат днес, сега. След тях ще остане Луна. Земеделието няма шанс разпокъсано, а комунистите убиха кооперативите и кооператорите...

Добави коментар

Водещи новини