АЕЦ Козлодуй: След 20 г. на България ще й трябват нови ядрени мощности

  • 01 февруари 2013 16:37

  • 1169
  • 0
АЕЦ Козлодуй: След 20 г. на България ще й трябват нови ядрени мощности
© Булфото

България ще се нуждае от нова ядрена мощност след 2020 г., прогнозира пред журналисти Владимир Уручев, зам.-председател на Съвета на директорите на АЕЦ "Козлодуй".

Според него приоритет за страната трябва да бъде удължаването на живота на работещите в момента пети и шести блокове, но също така трябва да се търсят възможности за изграждането на седми и осми.  "През последните 15-20 години са правени много прогнози за търсенето на електроенергия и повечето са грешни. Така и не се е стигало до недостиг, дори имаме излишък. Сигурно обаче е, че в България има само една нова термична централа - AES Гълъбово, останалите са остарели и рано или късно ще се наложи да затворят", прогнозира Уручев. Той допълва, че се очаква цената на тока от ТЕЦ да расте, заради нуждата от закупуване на въглеродни квоти.

Русия вече търси купувач за готовия реактор от "Белене", обясниха от АЕЦ "Козлодуй". Преговори досега са водени с Виетнам и арабските държави." Реакторът е от ново поколение и може да бъде продаден. Надяваме се за него да получим поне толкова, колкото сме платили на Русия.", обясни Уручев. Той допълни, че не знае още колко ще трябва да доплатим за Москва за новата мощност. Към момента Русия няма интерес да изкупи готовия реактор, както направи с първия готов.

В момента испанското поделение на американската компания "Уестингхаус" прави проучване - колко би струвало изграждането на седми блок  с наличния реактор от "Белене".  Компанията предлага и алтернативно проучване - каква ще бъде технико икономическата обосновка ако се използва американския реактор АП 1000. 

Според прогнозите на техническия директор на АЕЦ "Козлодуй" Александър Николов - новите два блока в първата атомна ще бъдат с около 1 млрд. евро по-евтини от първи и втори в "Белене". Владимир Уручев даде пример и с Франция и Финландия, където в момента се строят нови ядрени централи - цената на 1000 мегавата мощност се изчислява на около 3 млрд. евро, а цената на централите с по два блока излиза около 8,5 млрд. евро.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1169 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини