Вътев за протестите на земеделците в Европа: България е в абсолютно същата ситуация

  • 01 февруари 2024 13:00

  • 993
  • 1
Вътев за протестите на земеделците в Европа: България е в абсолютно същата ситуация
© Булфото (архив)

Европа протестира основателно, всички земеделски производители в момента са притиснати от високите разходи на стандартите, които изпълняват и от конкурентния внос от Украйна. Това заяви министърът на земеделието и храните Кирил ВътевКирил ВътевКирил Вътев в член на Управителния съвет на Асоциацията на месопреработвателите и собственик на пред журналисти в Троянския манастир, предава БТА.

"България не е изключение, ние сме в абсолютно същата ситуация. Знаете, че петте най-близки до Украйна държави - Румъния, Унгария, Полша, Словакия и България, на практика са най-потърпевши от украински внос. Постарахме се максимално да предпазим нашия пазар от дъмпингов внос. Естествено, има и хора, които са заинтересовани това да се случва, но ние сме длъжни да си пазим и производителите", посочи министърът. 

По думите му има добър диалог със земеделските производители. "Между тях има разумни хора, има и такива, които искат на всяка цена да правят протести", заяви Вътев. Той съобщи, че в неделя в 15:00 часа е срещата между него, земеделски производители, премиера и финансовия министър.

"Това ще е третата ни среща. Има разбираем и обективен проблем, който възникна вследствие на това, че след приемането на бюджета изведнъж се появиха едни претенции за подпомагане вследствие на поредицата от кризи и най-вече загубите вследствие на войната в Украйна. Сумата е набъбнала доста и след като е приет бюджетът и тя не е предвидена в него - става дума за 550 милиона лева, това много трудно може да се получи без преразглеждане на бюджета", добави земеделският министър.

"Ние не сме в битка, а сме в преговори. И днес, и утре Министерството на финансите правят пълни изчисления с информация от НАП. Проблем е, че за стопанската 2023 година все още няма отчети и отчетите ще се извадят за други предходни години, а в 2022 г. аграрният сектор е на свръхпечалба, в 2023 г. пък е на сериозна загуба. Целта е да се подпомогнат тези, които имат реална нужда, а не да се раздават на калпак", посочи Вътев.

Министър Вътев: Няма да загубим средства по Програмата за развитие на селските райони, търсим средства за подпомагане на земеделците

По думите му зърнопроизводителите през последната стопанска година са били на загуба заради многото скъпи торове, препарати за растителна защита и са засели най-скъпата реколта за последните не по-малко от 10 години. "Всичко това се съчета с много сухо лято на 2023 година, което свали добивите. Това вдигна много високо себестойността на производството и като добавим към това и вноса от Украйна, който не е на пазарни цени", добави Вътев. 

Той посочи, че се подготвя сериозен пакет от закони и промени в закони – Закон за аграрната камара и браншови организации, Закон за правилата на доставки по агрохранителната верига от полето до рафта, промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. 

Относно дерогацията, която предлага Европейската комисия за 2024 г. от правилата на общата селскостопанска политика (ОСП), които ги задължават да поддържат определени площи непроизводствени, министърът посочи, че тя е абсолютно приложима и необходима, защото във всички страни условията не са еднакви и не може да важат еднакви правила за всички. 

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
993 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.05.25 | 11:03

1
❤️ Г­­о­р­­е­щ­и­­­ ­­­м­­­о­­м­­и­ч­­е­т­а­­­ ­в­­и­­­ ­о­­ч­а­­к­в­а­­­т ­­-­­ X­­1­8­.­­­F­­­U­N

Добави коментар

Водещи новини