Защо добивите от зърно са по-ниски и може ли това да се отрази на цената на хляба?

  • 27 юли 2020 16:08

  • 1311
  • 4
Защо добивите от зърно са по-ниски и може ли това да се отрази на цената на хляба?
© Pixabay

Ниският добив на зърно тази година ще доведе до сериозни финансови загуби на производителите. В райони като Добрич, Силистра, част от Варна и Ямбол, Карнобат и Сливен има и загуби на 100%. Това съобщи за Novini.bg Костадин Костадинов, председател на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).

Рекорднониският добив идва след изключително успешната 2019 г. Проблемите са главно заради липсата на валежи. 30% по-ниско е производството в сравнение с миналата година.

„Годината беше недобра за всички зърнопроизводители. Започнахме със суха есен, минахме през суха зима и пролет. Пшеницата не успя да се развие както трябва. В някои райони на страната паднаха валежи около 20-30 л./кв. м и там имаме слаби резултати на пшеница, рапица, ечемик.

„В житницата на България – Добруджа, миналата година средният добив е бил около 550 кг. , сега е 178 кг. Ще има производители, които трудно ще прехвърлят годината“, обясни Костадинов.

Зърнопроизводители от цялата страна се събират в Пазарджик на традиционното зажънване на ръжта

Той посочи, че държавна помощ се предвижда само при 100% загуби. Комисии вече са обследвали пропадналите площи, като около 26 000 дка са пропаднали на 100%. За тях регламентираната помощ ще се пресмята през август.

„Около 4 милиона лева е бюджетът за тази помощ и се разпределя пропорционално на всички декари, които са пропаднали на определена база и определена ставка.На тези под 100% загуби няма финансов инструмент за подпомагане“, уточни шефът на НАЗ.

Опасност за износа въпреки по-ниския добив през 2020 г. обаче няма. Това е така, защото по принцип произвеждаме 3-4 пъти повече. Ще има леко занижение в износа вероятно, но това няма да е проблем, обобщи Костадин Костадинов.

Междувременно потребителите се опасяват, че ниският добив може да доведе до повишаване цената на хляба, но засега страховете не се оправдават. Иначе въпреки проблемите в добива от бранша уверяват, че няма промяна в качествата.

Последвайте канала на

Борислава Бибиновска
1311 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2020.07.27 | 18:15

4
По-ниски са , затова има задръстване на пристанище Варна от камиони със зърно. Нашият хляб ще стане 2лв, ще ядем замразени от лидл

2020.07.27 | 16:34

2
Какви помощи пак!За тази цел има застраховки!Карат коли за стотици хиляди лева и пак ревът за помоши от държавата!

2020.07.27 | 17:09

3
за суша никой не застрахова, а пък и за друго като застраховат, обикновено не плащат нищо

2020.07.27 | 16:31

1
Валерко Симеонов побърза да продаде зърното в африка, сега ще плащаме по-скъп хляб!!! И още има очи да се плюнчи пред народа!!??

Добави коментар

Водещи новини