Цената на зърното се е сринала с 16%

  • 01 юли 2015 11:50

  • 2270
  • 0
Цената на зърното се е сринала с 16%
© Getty Images/Guliver

Добра реколта, запаси от предходни години и спад на цената на зърното прогнозира експертът към Софийската стокова борса Антонина Белопитова на редовния брифинг на борсата вчера.

Цената на зърното у нас е спаднала с 16% спрямо миналата година, а основна причина за това е промяната в курса на долара. През 2014 г. изкупната цена на зърното у нас е била 300 лв. на тон, а през тази 350 лв. на тон в Добруджа, но се очаква тя да падне до 250 лв. на тон, отчетоха експертите.

В ЕС прогнозите за зърнената реколта също са добри и няма сътресения на зърнения пазар. Конкуренцията за пазара за зърно в Черноморския регион продължава. Реколтите са добри, въпреки песимистичните прогнози заради руско-украинския конфликт. Данните им показват, че цената на пшеницата в САЩ е спаднала с 6%, с 15% във Франция и с 16% в Германия.

В България очакваната годишна реколта от зърно е около 4.5 млн. тона. Разполагаме и със запаси от 1 млн. т. пшеница. Фундаментални предпоставки за покачване на цената обаче не са налични.Средната цената на едро за бяло пакетирано брашно е 0.70 лв. без ДДС, което е минимално отклонение в сравнение изминалата година. Както при пшеницата, така и при царевицата прогнозите са доста оптимистични. Това е така, защото се очаква рекордна реколта.

Рапичното семе за пореден месец поскъпва. В момента неговата цена е около 392 евро за тон, а повишението на годишна база е с 11%. Причината за скока в цените е по-малката реколта в световен мащаб и намаляването на площите. В България рапицата се търгува за 820 лв. за тон без ДДС, което бележи поскъпване от 9% на годишна база.

Интересни са тенденциите на пазара за маслодаен слънчоглед. Унгарският и украинският са поевтинели, докато руският е поскъпнал с цели 8%. Това се дължи отново на намаленото производство в световен мащаб. В ЕС очакваната реколта през тази година е 8.5 млн. тона докато в Русия – 9,4 тона, което е повече, отколкото целия ЕС.

През 2015 г. маслодайният слънчоглед в България се търгува на борсата за 670-720 лв. на тон, в зависимост от маслеността на слънчогледа. През 2014 г. същата суровина се е продавала за 620 лв. на тон. ССБ отчита още поскъпване на олиото и поевтиняване на захарта.

Цената н петрола варира постоянно, но петролът не пада нито под 60 долара за барел, нито се увеличава над 70 долара за барел. Промяна в цената се очаква, ако бъде вдигнато ембаргото в Иран. Тогава цената може да спадне до 50 долара за барел.

Последвайте канала на

Novini.bg
2270 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини