АМ "Черно море" би била ключова не само за черноморския, но и за специализирания ни туризъм

  • 01 ноември 2024 11:38

  • 2101
  • 0
АМ "Черно море" би била ключова не само за черноморския, но и за специализирания ни туризъм
© Novini.bg/ Canva

Магистрала "Черно море" е не само нужда за още по-добро развитие на черноморския ни туризъм, но и за развитието на специализирания туризъм, а и за това да посрещаме повече туристи от съседните ни държави, които на този етап са основни наши пазари. Това каза служебният заместник-министър на туризма Ирена Георгиева по време на конференцията "Международната свързаност - ключът за устойчив растеж на българския туризъм", която се провежда днес в "Гранд Хотел София". Организатор на събитието е Националният борд по туризъм с институционалното партньорство на Министерството на туризма.

Ресорният заместник-министър определи ролята на тяхното ведомство като "активен медиатор" по всички въпроси, които засягат туризма. Тя припомни, че туризмът е хоризонтална дейност и няма как да не са зависими от останалите институции както по отношение на инфраструктурата, така и на много други дейности, които би следвало да допринасят за качеството на националния туристически продукт.

Туризмът е един от стратегическите отрасли в България, смята председателят на БСК

По отношение на свързаността Георгиева подчерта, че тя е изискване за това да дойдат туристите в България.

Георгиева цитира данни на Евростат за 2023 г., според които около 39 процента от пътуванията на гражданите в Европейския съюз до друга страна от ЕС с поне една нощувка са осъществени чрез въздушен транспорт, докато около 58 процента от тези пътувания са осъществени посредством сухопътен транспорт, около 3 процента са с воден транспорт. От това ясно личи, че сухоземният изпреварва останалите.

Така заместник-министърът насочи разговора към магистрала "Черно море", която е тема на първия панел в конференцията. По думите ѝ по отношение на морския туризъм, който съставлява около 70 процента от националния туристически продукт, може да бъде значително обогатен със специализираните видове туризъм. "Всичко, което бихме могли да предложим във вътрешността на България, малко по-далеч от Черноморието, би било значително по-достъпно, ако има магистрала "Черно море", каза Георгиева.

Според нея можем да гледаме значението ѝ не само от гледна точка на по-лесната достъпност на пазарите, от които силно зависим по настоящата структура на туристопотока към България, но и за развитието на специализираните видове туризъм. Това съвпада с целта на Министерството на туризма за превръщане на страната ни в целогодишна дестинация.

Друга посока, в която са насочени усилията на ресорното министерство, е да промени облика на България като "евтина туристическа дестинация". Георгиева даде за пример голф полета на север от Варна, които представляват отличен туристически продукт, но липсва удобна свързаност. Тук магистрала "Черно море" би могла да изиграе положителна роля.

Заместник-министърът допълни, че към най-често повтаряната дума на днешната конференция "свързаност" тя би добавила понятието "институционално взаимодействие", което е един от ключовите фактори за постигане на резултати по отношение на туризма и на туристическата дейност.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
2101 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини