-
25 септември 2022 07:42
- 2361
- 3
Бърдуочингът – наблюдението на птици в естествената им среда, става все по-популярен туризъм в България, разказва за БТА д-р Петър Янков, един от най-известните орнитолози у нас.
Той е забелязал, че профилът на бърдуочинг туриста се мени през годините. Преди около 30 години този туризъм в България „избуя“ и беше започнат от британските туристи, после палитрата се оцвети повече – най-вече холандци, скандинавски и германски туристи. Интересното е, че през последните 10-ина година в този микс все по-голяма част започват да заемат българските бърдуочъри, които са предимно млади хора, са неговите наблюдения.
България е много важна дестинация за т.нар бърдуочинг туризъм - една от първите пет в Европа, благодарение на това, че има интересни видове птици, някои от които не могат да се видят в други европейски страни на запад от нас. Страната ни е с една от най-богатите орнитофауни в Европа след Испания и, въпреки сравнително малката територия, в нашата страна се срещат повече от 420 вида птици, което е около 40% от всички видове птици в Европа, обяснява орнитологът.
Експертът смята, че пролетта и есента са най-добрите сезони за наблюдение на птици и са предпочитани от тези, които искат да видят много видове. Но бърдуочинг може да се прави през цялата година и има много групи, които идват и през зимата. Нашата страна например е мястото на зимуване на една от най-красивите и най-редки диви гъски – червеногушата гъска, коментира той. Това, че бърдуочинг туристите могат да идват покрай морето през зимата, а в планините – през пролетта и лятото, позволява на българския туризъм да излезе от капана на сезонното плажуване и каране на ски и хората в този бранш да имат приходи целогодишно.
Правенето на бърдуочинг си е цяла наука. Първите бърдуочинг групи в България започнаха да идват 1984 г., спомня си Янков. „Тогава започна този тип туризъм да се развива у нас. Екскурзиите се организираха от „Балкантурист“, имаше осигурен транспорт и настаняване, но не знаеха къде са птиците. Затова наеха нас, орнитолозите професионалисти, и ние започнахме да ги водим на тези места. С годините успяхме да изберем най-хубавите места“, разказва той. Сега най-добре запазените места са Бургас и района на Маджарово в Източните Родопи. В една много успешна бърдуочинг експедиция за две седмици, когато се виждат 220 вида птици, едната седмица е по Черноморското крайбрежие и една седмица – в Източните и отчасти Западните Родопи, района на Триград.
Когато започна строителният бум, поне 20-25 процента от привлекателността на тези орнитологични места бе съсипана, те са превърнати в "бетонни джунгли", и най-яркият пример е, че преди сме гледали интересни видове птици в самия Слънчев бряг. Сега повече птици ще видим в центъра на София отколкото там, коментира орнитологът.
Той казва, че бърдуочингът е аристократично хоби, занимание за обезпечени финансово хора, но и с по-широк дух, с очи за природата и красотата. Затова в България толкова време не е имало бърдуочинъг - традиционният българин е по-практичен човек, силно заземен, „залепен за земята“, в сърцето му повече е построяването на къща, отколкото Бетовен или Микеланджело. А тук се иска да имаш крила да летиш. Не защото птиците летят, а защото само един извисен дух може да изпита удоволствието да се наслаждава на полета на птицата, да почувства в него свободата, обяснява Янков. Хубаво е колкото може повече хора да разчупят тази каменна черупка на материалното, надява се той и отбелязва, че днес все повече млади хора грабват биноклите и се наслаждават не на керемидите и на това, че къщата им е с 10 см по-висока от тази на съседа, а търсят да видят красивото, колко прекрасни са тези същества, и колко много можем да научим от тях. А, според орнитолога, ако човек има широка душа, се учи от всичко - от мравката, от слънчевия лъч.
Бърдуочингът се развива тогава, когато хората имат повече свободно време, средства, но и очи и духовност за някакво нематериално изживяване. Наблюдението на птици не може да се съпостави с никакво друго удоволствие - допирът, вливането в природата, в хармонията на вселената. Може би някакво дълбоко, интуитивно усещане за принадлежност, че сме малка частица от нещо велико, описва изживяването Петър Янков и допълва: „Да знаем, че сме листенцето, което не може без дървото“.
Последвайте канала на
Свързани новини
Фантастично! Алберт Попов триумфира в слалома в Мадона ди Кампильо
Григор Димитров научи жребия си за Australian Open
Коялипу мина медицинските прегледи, трансферът е готов всеки момент
Новият треньор на Левски решава важен казус до дни
Зимна подготовка на отборите от efbet Лига
Тотнъм нанесе едва втората загуба на Ливърпул от началото на сезона
Коментари 3
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: Главчев пред депутатите: Българската православна църква е една и неделима
09 януари 202510:26
Петър Ганев: Реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро
09 януари 202508:33
Доц. Петър Чолаков: Ако вместо ДБ в преговорите участва АПС - каква легитимност ще има този кабинет?
09 януари 202508:35
Министър Тодоров: Премиерът Главчев назначи и двамата ми зам.-министри
09 януари 202508:26
Кога ще отпаднат американските визи за българите?
09 януари 202510:17
Костадинов подкрепя Тръмп за Канада и Панамския канал, иска Македония и Южна Бесарабия към България
09 януари 202510:06
Маскиран и въоръжен ограби денонощен магазин в столичния квартал "Красно село"
09 януари 202509:34
Българин, попаднал в капана на пожарите в Лос Анджелис: Стана много трудно за дишане!
09 януари 202509:55
Президентката на Мексико: Как ви звучи Мексиканска Америка вместо Северна Америка?
09 януари 202510:58
2022.09.25 | 09:37
2022.09.25 | 11:47
2022.09.25 | 10:06