Мръсните чаршафи при чистите по морето

  • 10 август 2016 09:09

  • 16791
  • 4
Мръсните чаршафи при чистите по морето
© GettyImages

В хотели по морето завиват туристите в комплект мръсно и чисто бельо. В Кранево вече е съставен първият за този туристически сезон акт за непрани спални комплекти.

Собственици на хотели и бунгала в Балчик, Шабла, Кранево, с. Българево и в курортния комплекс Карвуна пък са санкционирани за лоша хигиена в стаите, неправилно съхранение на мръсни и прани чаршафи, както и за липса на дезинфектанти, съобщиха от Районната здравна инспекция.

При проверките здравните инспектори не вземат проби от седалки на тоалетни чинии, мивки, бани и подови настилки. Проверява се дали спалното бельо е чисто и на колко време и с какви препарати се пере.

Следи от течности, бълхи, акари и дървеници обаче чакат туристите в бельото и в много случаи и след като чаршафите са изпрани. Причината е, че се пере при ниска температура, която не убива бактериите, обясниха здравни експерти.

„Ендопаразитите, които остават в спалното бельо, се унищожават при пране над 60 градуса. Тази е температурата, която дава добра стерилизация и при други замърсители”, коментира паразитологът доц. Борислава Чакърова, преподавател в Медицинския факултет на Тракийския университет - Стара Загора, пише "Монитор". Сред тях са акарите, които провокират алергиите, както и един вид от тях, който е причинител на крастата, допълни тя.

Доц. Чакърова обясни, че зараза от човешки течности върху спалното бельо, като сперма или урина, не може да прихване, тъй като трихономите умират в съприкосновение с въздуха.

Потенциален развъдник на бактерии са одеялата и шалтетата, защото те пък се перат не повече от веднъж годишно. Същата е ситуацията и с възглавниците. Дори калъфките им да се сменят след всеки турист, от тях на повърхността избиват бактерии, скрити в калъфката.

Трябва да се внимава и с кърпите и хавлиите в хотелските бани Те също са със съмнителна чистота, съветват медици.

Според здравните наредби прането на бельото в хотели, почивни станции и бунгала трябва да става задължително по химиотермодезинфекциония метод. Това означава, че при предварителното изпиране трябва да се използват перилен и дезинфекционен препарат, а същинското пране трябва да се извършва при температура на водата от 50 до 90 градуса. В много случаи бельото се пере при температура не повече от 40 градуса и без дезинфектант за по-евтино.

През миналата година са постъпили 5 жалби и 3 сигнала от туристи, а през тази само една жалба и един сигнал за лоша хигиена, липса на топла вода и шум от климатици по морето.

При проверките обаче се оказало, че жалбите и сигналите за мръсно бельо и липса на топла вода са неоснователни, обясниха от РЗИ - Варна.

От началото на 2016 г. са извършeни 1442 проверки на 568 обекта. Само в един хотел обаче е установена лоша хигиена в стаи, коридори и общи площи. В други три пък е констатирано, че работят, без да са вписани в публичния регистър на обектите, контролирани от РЗИ.

Забраната за тютюнопушене на обществени места е нарушена само на едно място. Връчените актове за административни нарушения са едва 6.

На собственика на друг хотел пък са издадени предписания да бъдат взети мерки за обезшумяване на климатичната инсталация.

Според здравната инспекция във Варна няма проблеми и със защитата от гризачи и насекоми по морето.

Последвайте канала на

Novini.bg
16791 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2016.08.10 | 14:04

4
да си изперат и следите от перма и урина
не им стъпвам на тия селтаци от 10 год

2016.08.10 | 14:04

2
абе кой будала ходи още на черно море ми е много чудно

2016.08.10 | 14:04

3
Има още голтаци и мазохисти.

2016.08.10 | 14:04

1
Слушайте Ангелова и ходете на нашето море, СУПЕР Е ако искате да се разболеете.

Добави коментар

Водещи новини