-
23 март 2015 09:57
- 3100
- 0
Пътуване по древен римски път; посещения на минерални извори; разглеждане на останки от старинни крепости; опознаване на природните красоти на Централна Стара планина. Всичко това ще бъде предлагано по атрактивен начин чрез осъществяването на нов проект - „Виа Траяна Балканика“, идеята за който е на кмета на Троян Донка Михайлова.
Главната цел на проекта е общината да се развива и утвърждава като конкурентна дестинация за целогодишен туризъм, като се използва пълноценно културно-историческият потенциал на региона, съобщиха от община Троян.
Малко предистория. В началото на 2014 г., по покана на троянския кмет, в с. Орешак се състоя работна среща между кметовете на общините Сопот, Хисаря, Карлово, Павел баня и Троян с тогавашния заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма, Бранимир Ботев, относно подготовката и започването на проекта „Виа Траяна Балканика“. Обсъдено беше създаването и на Регионален проект за устойчиво развитие на туризма „Централен Балкан – Розова долина“ и първите резултати са вече налице.
С три нови паметника на културата от национално значение ще бъде обогатено културното наследство на Троянския край.
На заседание на междуведомствената комисия (в края на 2014 г.) и на специализирания експертен съвет към Министерството на културата (на 16 март 2015 г.) бе решено да бъде предложено на министъра на културата римската крайпътна станция Состра (в землището на с. Ломец) и раннохристиянската базилика „Св. Георги“ (в землището на с. Дълбок дол) да получат статут на паметници от национално значение.
Те се намират в границите на изключително добре запазен античен комплекс, разположен на важния за Римската империя път, свързващ Дунав (при с. Гиген) и Филипополис (Пловдив). Този комплекс е сред най-бързо развиваващите се туристически дестинации в Северна България през последното десетилетие.
Крепостта Состра
Состра - едноимената крепост и крайпътната станция - са проучвани от археологически екип под ръководството на доц. д-р Иван Христов - заместник-директор на Националния исторически музей /НИМ/. В близките месеци археолозите ще проучат останките от станцията, обслужвала римската държавна поща, римски императори и висши магистрати, преминавали през Хемус (Стара планина) по споменатия древен път. Всички старини ще бъдат запазени на открито под специална защитна конструкция, като така ще бъде увеличена експозиционната площ с археологически паметници на Состра. Предвижда се изграждането и на археологическа база в новозакупен от общината имот, в който през миналия сезон д-р Христов откри цялостно запазен римски басейн и основи на сгради с подово отопление.
Археологическите проучвания ще продължат през лятото в земеделски парцели срещу главната порта на крепостта Состра. Те са с лице към съвременния главен път Ловеч - Троян и за тях в Община Троян са изготвили подробен устройствен план (след промяна на предназначението на земята) за изграждането на път, паркинг и посетителски център за туристите.
Римският път
Третият паметник, който съвсем скоро ще получи категорията „от национално значение“, е най-добре запазеното трасе от римския път в района на туристическото градче Беклемето в близост до Троянския проход. Трасето всъщност е истинска антична магистрала, широка 7 метра, с осова линия, с банкети и инфраструктура като наблюдателни кули и сгради, обслужващи търговския трафик в прохода през античността.
Партньори на програмата за проучвания и опазване на римското наследство в Троянския край (освен НИМ), са Ротари клуб и Музеят на занаятите в Троян.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05