И Созопол с пречиствателна станция

  • 08 юли 2013 21:45

  • 2505
  • 0
И Созопол с пречиствателна станция
©

По Южното Черноморие пречиствателните станции поемат отпадните води както на селищата, така и на курортните комплекси около тях, и работят на предела на своя капацитет.

Созопол е единственото населено място по Южното Черноморие, което все още няма работеща пречиствателна станция за отпадни води. Причините - дълга и тромава процедура за одобрение на проекта и липса на финансиране. След като ЕС отпусна нужните 75 млн. лв., през тази пролет стартира изграждането на системата от помпени станции и тръбопроводите за отпадни води, предаде БНТ.

"В момента се изгражда входна помпена станция, наесен започваме дълбоководно заустване. Паралелно също наесен трябва да започне и пречиствателната станция, и колекторът на Черноморец. В момента вървят обществените поръчки. Тези 75 - 76 милиона няма как да ги даде общината, няма как да ги даде държавата. Трябва да бъдем по-търпеливи и нещата ще се случат", коментира кметът на Созопол Панайот Рейзи.

До сега отпадните води на морския град се заустваха в залива пред входа на пристанището. Мястото е избрано така, че морските течения да не разнасят замърсената вода към околните плажове. Това обяснява и липсата на оплаквания от летуващите тук.

Созопол вече е изпълнен с туристи. Повечето предпочитат централния градски плаж и плажа "Харманите", а други търсят плажните ивици на съседните къмпинги.

"По отношение на чистотата на морето, тази година ми се струва по-добре. Интересът на туристите е завишен с 10 - 15%", обяви още кметът.

Приморско и Китен имат пречиствателна станция, но през миналата година точно тук имаше сигнал за замърсени крайбрежни води и от РИОСВ реагираха незабавно.

"Имахме превишения на нормите за втора категория водоприемник по показатели ХПК, БХК 5, общ фосфор и неразтворени вещества, за което е била наложена тази еднократна санкция от 52 763 лв.", обяви Мариана Николова от РИОСВ - Бургас.

От РИОСВ- Бургас съобщиха, че от около двайсетина сигнала през миналата година поне половината са имали основания. Сред отнеслите глоби в големи размери е била и пречиствателната станция в "Елените". Сега на плажа в Китен е спокойно.

Тази година все още няма регистриран случай на замърсени води, потвърдиха от РИОСВ. Очаква се пикът на сигналите за замърсявания да бъде около началото на август, казват екоинспекторите. Заради високите температури на крайбрежната морската вода тогава започва усилен цъфтеж на водораслите и това явление обикновено шокира плажуващите и предизвиква лавина от телефонни обаждания и писмени оплаквания.

Последвайте канала на

2505 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини