Кой е Виталик Бутерин – хлапето, което стана милиардер?

  • 30 януари 2024 12:48

  • 6780
  • 1
Кой е Виталик Бутерин – хлапето, което стана милиардер?
© Getty Images, архив

Той е само на 21, когато напуска колежа, за да се посвети на цифровите пазари и криптовалутите. Малко преди това – на 19 години, разработва блокчейн платформата Etherеum, мрежата на етерите – втората най-популярна след биткойн и доста по-стабилна. Това е и първото масово решение, което направи възможно в блокчейна да не попадат просто записите, които са свързани с транзакции, а цялостни малки програми, известни като „умни договори“. Веднъж влезли в информационната база на мрежата, те остават там завинаги, могат да бъдат гарантирани, проверявани и проследявани.

През 2021 г., само на 27 години, Виталик Бутерин става най-младият криптомилиардер в света със състояние от 1.4 милиарда долара.

Образът на Виталик Бутерин е любопитен и в контекста на войната в Украйна. Въпреки че основателят на Ethereum е роден в Русия, а през 2017 г. дори се среща с Владимир Путин, за да обсъдят перспективите пред криптовалутите, той е критичен към правителството на родината си от години. Още с нахлуването на войските в Украйна Бутерин осъди остро този ход, наричайки го „престъпление срещу украинския и руския народ“. 

Кой е той и какви са мечтите му?

Бутерин мечтае за интернет с отворен код и цялостна децентрализация. По този начин се ражда и идеята за виртуалната валута и блокчейн мрежата Ethereum, пише economic.bg.

„Всеки можеше да създаде свой блокчейн и преди нашия проект“, убеден е Бутерин.

С пояснението: Но за всяко следващо приложение, което хрумнеше на разработчиците, трябваше да се променя първоначалният протокол. Представете си, ако например създателите на мобилно приложение трябваше всеки път, когато решат да създадат нов продукт, да пускат цяла нова операционна система отначало.“

Bitcoin срещу Ethereum: Кое има по-висок потенциал за растеж?

Детство: гени + още нещо

Всъщност името му е Виталий, но всичко го знаят като Виталик. Руснак е, но родителите му емигрират в Канада, когато е на 6 годинки. Роден е на 31 януари 1994 г. в московското предградие Коломна. Майка му Наталия учи за икономист аналитик, а баща му Дмитрий завършва компютърни науки и работи в американска компютърна фирма с представителство в Москва.

Бащата Дмитрий решава да покаже света на технологиите на сина си, когато е едва на 4 г. Подарява му компютър, но Виталик не е като повечето деца – не прекарва времето пред монитора в игри, филми и чатене, а за да учи как работят машините, да изследва различни програми.

На 7 вече се справя толкова добре, че създава свой виртуален приказен свят, обитаван от зайчета. На 10 вече владее доста добре трудния програмен език С++ и работи по любителски, но доста изпипани компютърни игри.

Като ученик е силно привлечен от математиката, икономиката и програмирането. Една от учителките му забелязва, че смята два пъти по-бързо от останалите. Затова в трети клас е включен към групата на изключително надарените деца, които получават извънкласни задачи за стимулиране на ума. Интелектът му обаче го отдалечава от връстниците му и родители му решават да го преместят от обществено в частно училище.

Приет в един от най-реномираните канадски университети, за да учи информатика.

На 17 години Бутерин е съосновател и редактор на списанието „Биткойн мегъзин“ – просто начин да си набави пари, за да си купи криптовалута. Напуска университета, за да се отдаде на страстта си. И намира подкрепа от фонда Thiel Fellowship, който се издържа от създателя на PayPal – известния предприемач и рисков инвеститор Питър Тийл, дал старт на много други имена в технологичния свят.

Благотворителната организация е създадена именно, за да е във финансова помощ на младежи, които изоставят университета, за да се заемат с лични проекти.

"Форбс" направи класация на милиардерите в криптовалута

Успехи

След като баща му го запознава с „дигиталното злато“, Виталик решава да създаде собствена алтернатива. Прави бизнес план и започва разработване на код. Не след дълго се ражда Etherеum. Половин година Виталик обикаля по света. Проучва и изследва различни проекти, обсъжда ги със създателите им.

В Тел Авив му хрумва идеята за „умните договори“. Именно там се запознава с автора на подобна платформа, направена с конкретно предназначение. Бутерин се сеща, че може да бъде създаден универсален протокол, който да върши тази работа за всяка ситуация.

Обсъжда проекта с водещи специалисти, впечатленията им са добри и това му дава оптимизъм да продължи. Същинският проект започва с кампания за споделено финансиране (crowdfunding). Само за две седмици събира 18 милиона долара, достатъчни за първите стъпки.

Криптоплатформата нашумява през 2015-а, бързо печели почитатели и се нарежда на второ място по популярност в блокчейн света. Един етер в началото се равнява на 15 долара. Днес цената му надхвърля 1300 долара, а някои анализатори очакват да продължи да расте бурно, особено след сливането. Оптимистите са на мнение, че дори детронира биткойн и ще се утвърди като най-голямата и устойчива криптовалута.

Фалшиви новини и Google

Etherеum се развива прогресивно нагоре до 2017 г., когато се появява слух, че Бутерин е загинал в автомобилна катастрофа. Докато фалшивата новина за смъртта му започва да обикаля социалните мрежи, цената на етера бележи спад. След развенчаването на фалшивата информация, стойностите на блокчейн платформата се стабилизират и отново тръгват нагоре.

Успехът на Виталик привлича вниманието на Google и през 2018 г. получава предложение за работа – без преминаване на тестовете, които са задължителни за останалите кандидати, чакащи да бъдат одобрени. Бутерин обаче отказва и продължава да работи по собствената си криптовалута.

И макар че много икономисти не могат да преглътнат успеха на криптовалутите от този род и предупреждават, че това е балон, който в крайна сметка ще се спука, с един милиардер (сега милионер) на дневен ред и още няколко потенциални на хоризонта, криповалутите все по-ясно се затвърждават като новата алтернатива на познатите ни разплащателни средства.

Тъмната страна на дигиталната валута

Ако се употребяват неправилно, криптовалутите имат капацитета да ни вкарат в антиутопия“, признава Виталик, който се тормози от прекалено амбициозните криптоинвеститори и все по-нечестните способи за придобиване на криптовалути и употребата им в нечисти схеми.

Бившият aмepиĸaнcĸи шпиoнин Едуард Сноудън: Фокусирайте се върху основите на биткойн, а не върху стойността му

Младият предприемач се е надявал Ethereum да се използва като поле за социално-политически опити – градско планиране, по-честна изборна система, която минава през блокчейн технологията, даване на категоричен базов доход и други.

„Сега толкова много хора добиват криптовалути единствено с цел да си купят яхта или скъпа спортна кола“, добавя разочаровано той. Със сигурност желанието му е Ethereum да служи като отпор на властническите държавни управления. И не само.

За да потвърди двойствената същина на криптовалутите, той дава за пример войната в Украйна. Само през първите три дни от нашествието на руснаците са събрани повече от 100 млн. долара във виртуални валути като помощ за Киев. От друга страна, Ethereum и останалите криптовалути се трансформират и в инструмент, посредством който съветските олигарси се пробват да заобиколят глобите, наложени от Запада.

Май 2021 година

През май 2021 година разработчиците на криптовалутата Shiba Inu решават да подарят на Бутерин като благодарност за заслугите му към технологията общо 505 трилиона монети (б.р. – към онзи момент общата пазарна капитализация на криптовалутата е 6.5 милиарда долара). Той благодари официално за подаръка, но… после го препраща на несъществуващ адрес. Парите просто изчезват в нищото.

Официално казва, че причината са съображенията му за безопасност и идеята да се избегнат спекулациите при последващи транзакции. Други са убедени, че това е просто PR ход за привличане на внимание.

Виталик не спира да мечтае за един по-добър свят. В блога си показва градове, които действат на база на блокчейн технологията – градове, в които парите в брой не съществуват, както и физическите персонални документи. Остава въпросът дали инвеститорите ще загърбят желанието си да печелят пари и ще обърнат внимание на филантропските идеи на Бутерин.

Дарения и личен живот

Виталик дарява сериозни средства за научни изследвания в битката срещу различни тежки болести. А също и за проучванията, свързани с драстичното удължаване на човешкия живот – тема, която сериозно го вълнува.

За личния му живот не се знае много. Дигиталният предприемач обича да говори пред медиите с часове за блокчейн, „умни“ договори и други технологии, но насочат ли го към личните теми, разговорът бързо приключва. Отсъства от Instagram, a в Twitter пише само по технологични въпроси. Виртуоз е на ораторското майсторство, погледът му тича в различни посоки, говори бързо и леко неразбираемо.

В крайна сметка младежът си има важни теми и приоритети, очевидно обича тях и не е толкова близо до обичайните житейски суети. Личи си и по облеклото му – ходи неглиже, по тениска – дори на най-реномираните световни форуми. Често е с различни чорапи.

"Революцията, която направи интернет, може да се повтори. Да се преобърнат човешките отношения, като се отстрани посредникът не просто от паричните преводи, както го позволи биткойн, но и във всяка друга сфера на живота“, гласи накратко веруюто на Виталик Бутерин.

Убеден е, че безопасността, надеждността и прозрачността са трите основни качества, които рано или късно ще позволят на блокчейна да направи революция.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
6780 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2024.01.30 | 13:46

1
Моят съвет към всички: опитайте новата безопасна виагра, която е в пъти по-силна от обикновената и е безопасна на всяка възраст. Това промени живота ми и нашия секс. Това е, което тя може да направи---->> mub.me/bioex

Добави коментар

Водещи новини