Къде в България се добива черен хайвер?

  • 28 март 2018 09:43

  • 4367
  • 1
Къде в България се добива черен хайвер?
© Pixabay

Черен хайвер и есетрови риби в Странджа - оказва се, че всичко това е възможно в рибарника край Малко Търново. В бетонните басейни се отглежда още и японска пъстърва.

България е един от големите производители на черен хайвер от есетрови риби на Балканите, а в Европа се нарежда на 5-6 място. Есетрите в рибарника в Странджа се чувстват като у дома си, разказва рибовъдът Владимир Тодоров.

Според мен са идеални условията по отношение на температурата и химичния състав на водата, също и за кислорода не сме имали проблеми, заявява Тодоров пред БНТ.

Рибарникът край Малко Търново е построен през 70-те години на миналия век. Работи известно време, след което е изоставен. След 2000-та е ремонтиран и отново зарибен. Разположен е върху площ от около 10 декара. Владимир Тодоров работи в рибарника повече от 10 години и обяснява за какво служат различните басейни.

Има значение при есетрите, които след петата година могат да се определят на мъжки и женски, тъй като мъжките риби не се използват повече освен за консумация, а женските след 8-9 година започва залагане на черен хайвер, които предстои да организираме едно малко производство, защото 80% от женските вече са узрели и са в отделен басейн. Ваденето на хайвера по принцип трябва да започне през март, защото в природата април - май есетрата си хвърля хайвера. Тук имаме не повече от 3 тона зрели женски. Това дали ще презрее тази година или не, няма никакво значение, защото тя на следващата година залага есетрата хайвер с по-високо качество, обяснява Тодоров.

А най-екзотичните риби в рибарника, които сега се опитват да приспособят към българския климат са чига и сьомга. Интерес предизвиква и пъстървата, която е бяло-жълта на цвят.

Това е японска пъстърва, която е правена с генно инженерство. По-издържлива е на болести. Има и недостатък, че расте малко по- бавно. В момента имаме 40 000 пъстърви зарибителен материал, които са една част вече са за консумация. Това е един процес, който продължава между 12 и 18 месеца, говоря за дъговата пъстърва. При дъговата пъстърва след две-три години при дъговата пъстърва имаме намерение да направим хибрид между сьомга и нея - тя се казва сиджуц, която е много издържлива на болести. За мен е много важно, защото тук не ползваме никакви медикаменти, казва още Владимир Тодоров.

Шаран и моруна допълват разнообразната палитра от риби и можете да поръчате на място да ви ги приготвят в кухнята. Рибарникът край Малко Търново засега е единственият в Югоизточна България, но с амбициите в близките 5-6 години да се разрасне. Покрай новото производство и Странджа да живне, надяват се хора от региона.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
4367 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2018.03.30 | 15:31

1
Черен не знам къде , а зелен хайвер се добива при комунягите и го раздават с пълни шепи на пенсионерите , като ги лъжат , че ще им увеличат драстично пенсиите ,само да гласуват за тяхната секта .

Добави коментар

Водещи новини