-
03 февруари 2018 16:23
- 8988
- 5
Тази година се очаква над 15 гигавата нови ядрени мощности да влязат в експлоатация , което е три пъти над средното ниво за последните 25 години. Тези данни съобщи генералният директор на Световната ядрена асоциация Агнета Ризинг.
Тя посочи, че организацията им се стреми да убеди правителствата да определят ясна и последователна енергийна политика, която да е нисковъглеродна, гарантира сигурността на доставките и насърчава инвестициите в проекти от ново поколение.
"Днес в света работят 450 реактора, което води до намаляване на вредните емисии с 6,5 милиона тона годишно. Делът на тока, произведен от ядрени централи, в световен мащаб е около 10%, в Европа - 27-28 на сто, а в България - малко над една трета. Ядрената енергетика е вторият в класацията изключително важен източник на нисковъглеродни емисии в света. След Парижкото споразумение за климата, правителствата навсякъде по света търсят все повече и повече ниско карбонови енергийни източници и ядрената енергетика е една от най-добрите възможности. Правителствата не говорят за това, въпреки че ядрената енергетика оставя най-малко отпечатъци върху околната среда и върху здравето на хората", посочи Ризинг.
"Особено в Европа това е най-значимият източник на екологична електроенергия. По света влиянието на ядрената енергетика нараства. Има много нови страни, които се ангажират в този сектор. Миналата година Египет подписа споразумение за изграждане на нова ядрена електроцентрала. Бангладеш вече изгражда такава. Иран вече от 7 години има ядрен реактор, работи се и по следващите блокове на същата централа. Беларус също строи ядрени реактори и вероятно ще бъдат въведени в експлоатация следващата година", сподели тя пред БНР.
"Мисля, че е крайно време България да разшири ядрената програма, която вече има. Страната ви е в много изгодна позиция в това отношение, защото имате опит, имате изградени блокове, използвате ги, знаете техните плюсове, какво те могат да ви дадат като качество на снабдяването, като количество на електроенергията. Страната ви се развива икономически. Вие ще имате нарастваща нужда от електроенергия. Освен че ще ви осигури необходимите количества ток, ядрената енергетика създава условия за развитие на регионите, създава сигурни работни места за висококвалифицирани работници. И още нещо, много важно за вашата страна. Може да ви се наложи да затворите въглищните си централи. В Европа има няколко държави, които имат изключително добър опит в експлоатацията на ядрени централи. Постигнали са почти нулеви емисии по отношение на въглеродния двуокис при производството на ток Също и в Онтарио в Канада", подчерта генералният директор на Световната ядрена асоциация. "Друг интересен пример е Великобритания, където са убедени, че именно ядрената енергетика е начинът да се върви в тази посока".
По отношение на плановете за удължаване на живота на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" тя обясни: "По цял свят има тенденция да се удължава живота на съществуващите инсталирани мощности. Например, в Съединените щати е масова практика атомните централи да работят 60 години, а вече се насочват към разработки, които да увеличат експлоатационния им живот до 80 години. В момента не се забелязва да има тенденция към нови, по-високи изисквания за безопасност, по-скоро се споделя опита от удължаване на срока на експлоатация на съществуващите електроцентрали. В повечето места по света са предвидени такива средства за затварянето на старите реактори. Има и опит, защото вече са затворени 160 реактора. В сравнение с периода, в който ще работи един реактор, казахме около 60 години, парите, които трябва да се заделят за извеждането от експлоатация и обектът да се доведе до ниво "зелена поляна" са сравнително много малко. Анализи показват, че унгарският проект Пакш 2 за изцяло държавна централа е най-подходящ и за АЕЦ Белене. Заемът обаче идва от Русия, коетто кара анализатори да подозират, че така руснаците ще могат да оказват политически натиск".
Агнета Ризинг е екатегорична, че доставките на гориво могат да бъдат разнообразявани: В различни страни по света руснаците осъществяват в момента много успешни проекти с много добри резултати. "Това, което България би могла да използва, е този опит. Важно е да се знае какво ще бъде горивото, откъде ще се доставя, за да работи тази централа. Сега има много добри перспективи при използването на уран. Работата на централата и целият живот зависят от тези доставки. Това, което ние от Световната ядрена асоциация следим, е ефективността и качеството на различните ядрени централи. И ако през 80-те години този процент на ефективност беше около 60, сега е над 80 на сто. А виждаме, че има възможност и накъде да се развиваме в тази посока. Очакваме да постигнем 90 на сто ефективност. Също така страните, чиито икономики се развиват по-бурно и стават все по-значим фактор, развиват и ядрена енергетика. Например Южна Корея, която започна от едно много ниско равнище на производство на ток и електроснабдяването не беше силната страна на тяхната икономика, сега имат много бързо растящ брутен вътрешен продукт, който върви със същите темпове на развитие, с които върви и развитието на тяхната ядрена енергетика. Има различни доставчици на ядрено гориво. Ако сте започнали един проект по даден начин, това не означава че непременно трябва да го продължите по същия, нито пък че непременно трябва да го смените. Просто имате възможност за избор".
"От друга страна обаче реакторите, които са проектирани за конкретен тип гориво и работят успешно с него, няма нужда да го сменят. Мисля, че е интересно да се огледате как стоят нещата по цял свят. Има вече трийсетина държави, които са се обърнали към Световната ядрена организация с молба да им се окаже съдействие да направят необходимите проучвания и да започнат осъществяването на ядрени проекти. В момента по света се изграждат 58 атомни обекта, като три от тях са в държави, които досега не са имали ядрена енергетика. И този ръст е най-големият за последните 25 години", каза още Агнета Ризинг.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ядрената доктрина на Тръмп заема по-твърда позиция към Русия
03 февруари 201807:03
САЩ забраниха износа на оръжия за Южен Судан
02 февруари 201821:34
Тръмп разсекрети секретен документ, касаещ ФБР
02 февруари 201820:31
Русия ще предлага разходка в Космоса срещу 100 млн. долара
02 февруари 201819:06
Летище в САЩ беше евакуирано заради подозрителен лаптоп
02 февруари 201817:15
Готова ли е България за еврото и предвижда ли тя бъдещето (обновена+видео)
02 февруари 201814:23
ЧЕЗ лови крадци на ток с нова технология
07 февруари 201812:26
Петър Курумбашев: Климатичната политика на ЕС трябва да е в синхрон с увеличаване на конкурентоспосо
06 февруари 201814:01
Бившият лекар на US национален отбор по гимнастика Лари Насар с присъда от 360 години затвор (видео)
05 февруари 201819:15
Два отменени гола в добавеното време донесоха радост на Крумовград срещу Славия
България със силна втора четвърт
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
ПФК Ботев: Ситуацията около Антон Зингаревич става все по-странна и лишена от прозрачност
Салах: Разочарован съм, по-скоро съм вън от Ливърпул, отколкото вътре
Областна администрация София-град и Столична община подписаха договора за прехвърляне на собствеността на "Герена"
Коментари 5
Добави2018.02.05 | 08:25
2018.02.05 | 08:25
2018.02.05 | 08:24
2018.02.03 | 21:35
Добави коментар
Водещи новини
ПП-ДБ: Борисов за премиер е неприемливо, няма да участваме в търговия за постове
25 ноември 202417:19
Кузман Илиев: Радев е добър политик, бих работил и с Пеевски, и с Борисов, и с Петков
25 ноември 202417:47
Димитър Ганев: Ако ПП-ДБ и ГЕРБ направят истиски разговор за кабинет, той няма да бъде пред медиите
25 ноември 202417:41
Ваня Григорова: За да няма сива икономика, трябва да премахнем тавана на осигурителния доход
25 ноември 202417:55
От прокуратурата искат постоянен арест за трима от биячите в мола
25 ноември 202418:09
Шофьор на тролей е със счупени нос и ръка след побой от пътник в София
25 ноември 202418:11
Очаква се скок в цената на водата
25 ноември 202417:07
Водещите новини! Бабикян: Борисов води разговора с Пеевски, а не с ПП-ДБ. Войната в Украйна доведе до нова ескалация между Запада и Москва (и още…)
25 ноември 202419:18
Институтът за изследване на войната: Успехи на руската армия показват, че не може да се говори за патова ситуация във войната
25 ноември 202417:19
2018.02.05 | 08:25