Банки заливат пазара с имоти на длъжници

  • 08 ноември 2011 05:59

  • 5066
  • 5
Банки заливат пазара с имоти на длъжници
©

От началото на следващата година се очаква банките да извадят на пазара много от притежаваните от тях имоти, взети от техни длъжници.

Това прогнозира вчера Мария Илиева, главен изпълнителен директор на МКБ Юнионбанк, по време на конференцията BalREC. Според банкерката това са главно жилища и трезорите вече не могат да ги задържат в очакване на по-добри цени на пазара и от 2012 г. ще ги пуснат на търг. В средата на 2011 г. бе дадена отсрочка от 6 месеца за реализацията на тези обезпечения, която изтича в края на декември.

Проучване на банката сочи, че България е с едно от най-ниските съотношения между ипотечни кредити и БВП в Европа – 12,5%. В Унгария то е 16%, в Полша – 20,4%, в Чехия - 21,4%, в Латвия – 34,5%, за Естония – 40,7%, и за еврозоната – 41,2%. Средните показатели за страните от Централна и Източна Европа са около 2-3 пъти по-високи от тези у нас, пише "Монитор".

Ипотеки за 600 евро на глава от населението се падат у нас, което също е много по-ниско, отколкото в други страни, сочи още банковата статистика. В Унгария този показател е 1582 евро, в Словакия - 2153 евро, в Чехия - 2943 евро, за Естония - 4402 евро, за еврозоната - 11 419 евро. Общият портфейл ипотечни кредити в банковата система на България от края на 2008 г. до август 2011 г. е нараснал само с 1,11 млрд. лв. или с 13,5%.

Според експерти от имотния сектор два са основните фактори, които обуславят продължаващата и в момента стагнация на жилищния пазар. На първо място това е икономическата несигурност в страната, която продължава да възпира населението от потребление и инвестиции. Хората са притеснени за своето бъдеще и предпочитат да спестяват. Започналото през 2010 г. макроикономическо оживление все още не успява да се пренесе на микрониво.

Вторият фактор за стагнацията на жилищния пазар са влошаващите се външни перспективи за икономически подем, които особено се засилиха през тази есен заради ситуацията в Гърция и дълговата криза в ЕС. Те имат косвен ефект върху българските домакинства посредством тяхното влияние върху общата икономическа конюнктура в страната, продажбите на български експортни компании в чужбина и нивото на преки чуждестранни инвестиции, смятат банкови експерти.

Според шефа на Уникредит Булбанк вече е отминала модата на инвестициите в молове и ще отмине и тази за покупка на земя за изграждане на фотоволтаични системи и вятърни генератори. Жилищният пазар винаги ще бъде актуален и в условията на криза, смята той.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
5066 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
АЗ

2012.02.17 | 08:56

5
БЛА-БЛА-БЛА.Гърция ,Криза дрън,дрън та пляс.Всичко е до работа.Имали работа и заплати има ли за хората, има и за банките, има и за сроители ,има и за производители има за всички.Взехте ни работата и доходите сега чакайте.Каквото сте посели това ще пожънете.Егати банкерите стиснали кисиите и чакат всичко да се оправи от само себе си.
Анти ДС

2011.11.08 | 13:10

4
Не всички дръжници са за жалене! Не всички банки са виновни. В крайна сметка банките дават кредит от спестяванията при тях, т.е. от чужди пари и трябва да поставят условия такива, че да бъде гарантирано връщането. Много бивши ченгета от Държавна сигурност - шестаци, получиха безразборно кредити с връзки, заплахи за досиета и компромати и всякакви ченгизки мурафети. Сега нямат от къде да крадат, за да ги връщат. Защото винаги са крали и само от кражби са живяли без труд. Дали са мислели да връщат тези кредити или просто са ги разглеждали като вид кражба? За тях се грижи и Таркотара, чиято "предизборна платформа" беше да се свалят лихвите. А да се свалят ли лихвите по депозитите, ако ще се свалят по кредитите? Да се свалят ли лихвите по депозити, събрани с честен труд? Ила само лихвите на ченгетата?
Кик

2011.11.08 | 13:08

3
Истината е че банките винаги печелят. И като вземат едно жилище на длъжник, който не е платил вноски само два месеца печелят още повече. Ако намалят лихвите човек може и да има възможност да си връща заема. Само, че те имат по-голяма печалба ако вземат на човека всичко.

2011.11.08 | 12:44

2
Е крайно време е и другите банки да направят така и цените да паднат с поне 30% и да са г-д реални.
2

2011.11.08 | 12:07

1
W W W . O R I G I N A L N I.BE - - - ЗАКУПИ ЛЮБИМАТА ФУТБОЛНА ФЛАНЕЛКА - сезон 2011/2012!!! БЪРЗО И ЛЕСНО С ЕДНО ВЛИЗАНЕ В САЙТА !!!

Добави коментар

Водещи новини