-
07 януари 2015 09:46
- 2637
- 3
Предложението на колегите за минимална цена на хляба е вик за помощ. Държавата трябва да влезе в своите защитни функции и да засили контрола си. Себестойността на хляба е различна за всеки производител. Над половината от хлебопроизводството е в сивия сектор. Тези данни са по оценката на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите, съобщи Марияна Кукушева, която е председател на Управителния съвет Браншови съюз на хлебопекарите и сладкарите пред БТВ.
Качеството на хляба е свързано с контрол на процеса на производството. Когато говорим за сив сектор този контрол липсва. Хлябът е продуктът, който е най-безопасната храна, защото съдържа полезни съставки и минава през обработка при висока температура. Това е най-оборотната стока, каза тя.
В България ежедневно при търговията на хляб се печелят около 4 млн. лева, 2 млн. от тях не се декларират, обяви Кукушева. Държавата отдавна е заспала и услужливо приспива своите служители, които контролират само легалните производители, но не и сивия сектор. Той отдавна се е настанил в обществените поръчки в детските заведения, болниците, затворите. В 70% от случаите законът не е изпълнен. Те не са официално регистрирани производители, като дистрибутори, а контролните органи си затварят очите.
Искането на някои производители за определяне на защитна минимална цена Кукушева определи като "вопъл за помощ". По думите й съюзът предлага въвеждане на преференциална ставка ДДС за хляба и поддържане на електронен регистър на дистрибуторите. Само от регистъра, който според съюза може да се създаде за три месеца, сивият сектор би се свил с 25%.
Кукушева посочи, че държавните институции не се интересуват от проблемите им. Според нея институциите, виновни за занижения контрол са Министерство на финансите, Агенцията по безопасност на храните, Агенцията за обществени поръчки и местните власти. Това са 1,5 млрд. лева годишно излезли от джобовете на потребителите.
Производителите на хляб настояват за въвеждането на минимална цена на хляба в размер на 90 ст. Петър Иванов, председател на сдружението на хлебарите. Според него Комисията за защита на конкуренцията няма да го позволи. 70% от производството са в сивия сектор.Тези фирми идват от стотици километри и внасят хляб. По тази причина много фирми са фалирали. Производствената цена на хляба е 83 ст., обяви Иванов, като посочи, че това е фирмена тайна.
Беше даден пример с възрастна жена, която си е купила хляб на цена от 6 ст. в хипермаркет. Представителят на браншовата организация посочи, че това със сигурност е продукт на сивия сектор. За пореден път алармираме компетентните органи да засилят контрола. Законът не позволява да има минимална защитна цена, но това ни води към фалит.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ще се завърне ли Левски на победния път?
Способен ли е Ботев (Пд) да стъпи накриво срещу съименика си от Враца?
„Вабанк“: Може ли Томаш да спре полета на „орлите“
Уелтон искал да се завърне в Левски?
Скаршем е пред раздяла с ЦСКА - София
Арда иска да продължи добрата си серия и срещу разклатения Локо (Пловдив)
Коментари 3
Добави2015.01.14 | 00:51
Добави коментар
Водещи новини
Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
23 ноември 202409:00
Милошев: Изискванията на Шенген по отношение на сигурността на Европа са още по-важни за сигурността на нашата страна
23 ноември 202409:06
Бойко Борисов спаси хора след катастрофа край Русе
23 ноември 202409:37
Тежка верижна катастрофа затруднява движението по АМ "Тракия", има жертва
23 ноември 202408:42
Пулмологът д-р София Ангелова: Важно е да различим грипа от останалите вируси
23 ноември 202409:23
Новата ракета на Путин може да ни удари, преди да сме мигнали
23 ноември 202409:17
САЩ очакват хиляди севернокорейски войници да се включат в бойните действия в Украйна
23 ноември 202408:23
Пица за 1000 лв.: Как майстор от Бургас впечатли Италия
23 ноември 202408:29
Лошо време на Балканите - хиляди домакинства останаха без ток
23 ноември 202408:48
2015.01.14 | 00:52
2015.01.14 | 00:52