-
08 декември 2014 13:20
- 1623
- 1
След 1 януари офшорките няма да имат право да притежават земя в България и ще трябва да се разделят с нея. Това е крайният срок, с който тези дружества трябва да се съобразят с последните промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, обнародвани на 13 юни 2014 г. Заради увеличеното предлагане се очаква цената на декар да падне значително, твърдят експерти от бранша, цитирани в материал на в. „24 часа”.
Вече има много отказали се офшорки, които продават земята си, заяви за „24 часа" зам.-председателката на парламентарната аграрна комисия Светла Бъчварова. Според нея всички подобни компании трябва да изпълнят закона, въпреки че в него няма санкция за неспазването на забраната. Такава беше предвидена и мина на първо четене в предишното Народно събрание. Ще поискам информация за законодателната програма на министерството на земеделието и ако промяна на закона не е в приоритетите им, ще внеса отново текстовете за глобата след Нова година, каза Бъчварова. Те предвиждат санкция от 100 лв. за всеки декар притежавана земеделска земя след 1 януари 2015 г. Ако въпреки това нарушението продължи, глобата скача трикратно до 300 лв./дка и се налага периодично на всеки 3 месеца. Така санкциите могат да превишат многократно дори самата стойност на имотите.
На този етап промените в законодателството се отразяват като офшорките са принудени да спрат временно изкупуването на земи поради невъзможност да изповядват сделките пред нотариус. При справка в търговския регистър към Агенцията по вписванията и имотния регистър могат да бъдат открити стотици, дори хиляди такива дружества и физически лица. До края на тази година те трябва да вземат решения дали да изчистят собствеността от офшорно участие, или да продават. Очакванията на пазара на земеделска земя са до края на тази година и началото на 2015 г. за продажба да бъдат предложени още десетки хиляди декари ниви.
Според данни от имотния регистър около 1 млн. дка земеделски земи у нас са собственост пряко или косвено на офшорни компании. В много случаи става въпрос за реални собственици - български физически лица, някои от които притежават хиляди декари посредством офшорни компании. Предпочитана дестилация за офшорно прикритие на собствеността са Сейшелите, а според чл. 3, ал. 7, т. 1 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи забраната важи точно за търговски дружества, в които съдружниците или акционерите са пряко или косвено дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим. Сейшелите, Белиз, о-в Ман, Панама и Британските Вирджински острови, Лихтенщайн са с такава юрисдикции по смисъла на националното законодателство. Според закона Турция не попада в кръга на държавите, чиито граждани имат право да притежават земеделска земя, освен ако те не са пребивавали или са установени поне 5 г. на територията на България, или лицето е придобило земята по наследство. Според чл. 3, ал.7, т.2 от закона за земеделските земи няма право да притежава ниви и дружество с над 3500 декара ниви, 85 % от капитала на което се държи от компания, регистрирана в щата Невада, САЩ. Съединените американски щати не са част от Европейското икономическо пространство и не попадат в кръга на държавите, с които България е сключила международен договор, ратифициран от българския парламент, по силата на който американските инвестиции от този род да бъдат гарантирани.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
2014.12.09 | 07:35