Ифлацията наложи нова тенденция - кредитите за битови сметки вземат превес

  • 16 февруари 2023 09:27

  • 4834
  • 0
Ифлацията наложи нова тенденция - кредитите за битови сметки вземат превес
© Pixabay

Българинът е по-песимистично настроени от средния европеец по отношения на бюджета на домакинствата на фона на растящите цени.

34,34% от сънародниците ни се опасяват, че ще разполагат с по-малко пари за харчене през 2023 г. и ще се наложи за вземат заеми, за да се справят със сметките за храна и консумативи.  

Това показва проучването Ferratum Insights за това как инфлацията влияе на потребителите в тринадесет европейски страни.

„Допитването си поставя за цел да изследва реални публични тенденции по актуални финансови теми, а изводите от поставените въпроси ни помага да задълбочим разбирането си за поведението на потребителите и ни представя тенденции и сравними резултати, събрани във всички 13 участващи европейски държави”, отбеляза Кристиян Каякас, главен изпълнителен директор на Ferratum.

През 2021 г. 22% от анкетираните българите посочиха, че успяват да спестят под 1% от доходите си. Година по-късно този процент нарасна трикратно и 66% споделят, че заделят по-малко от 1%.  

За да свият бюджета на домакинството, сънародниците ни първо съкращават или изцяло ке лишават от развлечения и пътуване. Подобно на тях румънците и хърватите също се отказват от пътувания, но далеч по-малко от развлечения в сравнение с българите. 

Данните сочат, че на само 35% от запитаните българи заплатите са увеличени и съответстват на инфлацията. В резултата на това голяма част от домакинствата свиват разходите си не само за отдих и развлечения, но и за храна.   

Средното поскъпване на живота в ЕС през този век е 2.2 на сто. През октомври 2022 г. инфлацията достигна най-високото си историическо ниво от 11.5 процента. 

Тогава и компанията за потребителски кредити Ferratum стартира това проучване, за да получи представа за поведението и очакванията на европейските потребители. 

Респондентите на проучването на европейци на възраст от 18 до 60 години и са в групи с ниски, средни и по-високи доходи. Те отговаряха на въпроси относно поведението при харчене и икономическите проблеми за следващата година, като финансови притеснения, спестовни планове и възможен интерес към инвестиране в имоти.

„Ferratum Insights ни помага да разберем нуждите на нашите клиенти от финансови услуги и подкрепа. Живеем в бурни времена с милиони уязвими домакинства в цяла Европа, които са силно засегнати от инфлацията и всички последици от нея. С проучването искахме да подчертаем, че това наистина е глобален/паневропейски феномен”, подчерта Каякас.

Една от нашите основни ценности като компанията е прозрачността по отношение на ценообразуването – това, което виждате, е това, което  получавате. „В същото време ние сме още по-ангажирани от всякога да гарантираме, че нашите клиенти разбират последиците от вземането на заем и как това може да повлияе допълнително върху тяхното  финансово състояние”, допълва мениджърът. 

Последвайте канала на

(в материала има продуктово позициониране)

Novini.bg
4834 0

Свързани новини

Водещи новини