Парите, които емигрантите изпращат в България, са намалели с 87%

  • 05 март 2022 21:42

  • 2902
  • 6
Парите, които емигрантите изпращат в България, са намалели с 87%
© Pixabay (архив)
Слушай новината Слушай новината

От началото на пандемията парите, които емигрантите изпращат в България, са намалели с 87%, показват данните на БНБ. Миналата година те са превели на близките си 161 милиона евро.

Причината за драстичния спад е, че много българи са изгубили работата си заради ковид кризата и са се прибрали по родните си места. Пандемията изпрати над 30 хиляди български емигранти обратно вкъщи. Поне толкова са с нова адресна регистрация у нас. Броят им обаче е много по-голям. Заради ковид кризата нискоквалифицираният персонал първи е изгубил работата си, както и заетите в ресторантьорския и хотелиерския бранш. Това е една от причините парите на българите в чужбина да се стопят седем пъти, откакто пандемията владее света. Икономическите анализатори също не са оптимисти, че в следващите десет години доходите на българите зад граница ще се увеличат. Въпреки това най-много пари у нас идват от Германия, САЩ , Испания и Великобритания.

След 22 години в Лондон Нина Христова се прибира в Русе. Този път завинаги. Тя споделя пред БНТ: "Ситуацията във Великобритания не е добре. Много българи се прибират, защото използват социалната система. Спряха, промениха я, Слава богу. Имам фирма, работя с българи и не искам да работя с тях. Това ми е болна тема." Благодарение на фирмата си за почистване, всеки месец Нина е заделяла средства, за да помага на баща си. "200 лева отиват за лекарства, 400 лева му е пенсията, 200 остават. Направете калкулация колко пари трябва да му изпратя, за да живее нормално", казва Нина Христова.

Заради кризата много от българите в чужбина вече получават по-малки възнаграждения. "Тези пари намаляха в порядъка на 75-80 %. Колкото и да са пестеливи българтите, много малка част могат да заделят. Те заделят в порядъка на 200-300 евро. Разбира се, това е над минималната пенсия у нас и те подпомагат своите родители", коментира Красимир Ениманев, ръководител на катедра „Икономика“ в РУ „Ангел Кънчев“.

Пандемията стопи траншовете от българите зад граница

Йорданка Спирова за последно е видяла внучката си преди 14 години, когато й е гостувала в Германия. Няма търпение да чуе гласа й по телефона. "Праща ми лекарства, някой лев, когато може. Прекарваме живота някак си оскъдно защото много работихме, малко пенсия вземахме. Казва: Бабо, обичам те! Мога с това да ти помогна", споделя Йорданка Спирова. Внучката на баба Йорданка няма намерение да се прибира в България. Тя, както и много други квалифицирани специалисти, са се установили трайно зад граница и са изтеглили семействата си.

"Заеха много отговорни места в тези държави и те решиха, че капиталите им ще са нужни там и тези капитали намаляха почти до 50 на сто от тези, които идваха преди, и тези пари вече не са най-големият инвеститор в българската икономика", допълни Красимир Енимаев.

Най-малко пари българите зад граница изпращат през месец ноември, а най-много през май.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
2902 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар
Х

2022.03.07 | 12:27

6
Не разбираш, защото не си от "мозъците"! Стотиците " мозъци" нямат причина да се връщат.
Kirko

2022.03.06 | 08:17

5
Skoro chte stane i po-locho.
самба

2022.03.06 | 06:40

4
как да пращат пари на русофили,сина работи на запад,печели там,знае кво е демокрация,родителите русофили харчат парите и скандират за Путин.
Kirko

2022.03.06 | 02:49

3
I kakvo pravim sega?
Hmm

2022.03.06 | 01:22

2
Пропагандата от тиквено време си остава същата.

2022.03.05 | 22:42

1
Нещо не разбирам. Нали ммозъците бяха избягали, а сега нискоквалифицирани се връщат с десетки хиляди. Нещо някой лъже май.

Добави коментар

Водещи новини