Защо инвеститорите предпочитат Сърбия и Гърция пред нас!

  • 20 май 2021 10:38

  • 1284
  • 3
Защо инвеститорите предпочитат Сърбия и Гърция пред нас!
© булфото /архив/

България продължава да губи мащабни проекти от съседни държави като Сърбия и Гърция. През последните 10 г. от България излязоха над 30 млрд. лв. инвестиции. Това коментира Лидия Шулева, зам.-председател на Икономическия и социален съвет, в ефира на bloombergtv.bg.

"Тенденцията показва, че причините за липсата на инвестиции са дълбоки. Част от тях са липсата на правна сигурност, отказът от правосъдието и корупция.
За 2 месеца не може да се изчисти имиджът на България от новото правителство.
Пред икономическия екип на служебното правителство стоят въпросите, свързани с дефицитите в бюджета и как биха могли да бъдат преодолени, чрез преструктурирания. Втората задача е свързана с Плана за възстановяване и устойчивост и неговото представяне в Брюксел.
За да се възстанови икономиката, са нужни малки корекции в Плана за възстановяване и устойчивост.
Икономическият и социален съвет прие резолюция, с която обръща внимание на няколко важни въпроса, които трябва да намерят своето отражение в плана.
На първо място

да се увеличи ресурсът, който е за бизнеса.

В първоначалния вариант на Плана такива фондове не съществуваха изобщо, по предложение на Икономическия и социален съвет за тях беше отделен един ресурс от 900 милиона лева. В новата резолюция на съвета предложихме допълни 400 милиона лева, които да бъдат предвидени в подкрепа на бизнеса.
Вторият аспект в Плана за устойчивост и развитие е свързан със санирането.
Там прекалено много се акцентира на абсолютните грантове, като би могло да се мисли за комбиниран подход със заемни средства. Икономическият и социален съвет предлага този ресурс да бъде насочен към развитието на зелени инвестиции.
Последно нещо от Плана за възстановяване, където се налагат промени, е квалификацията и преквалификацията на кадри.
Икономическият и социален съвет акцентира към допълнителни 300 милиона за подобряването на дигиталните умения на работна сила за гарантиране на устойчиво развитие.  
Аз съм привърженик на балансирания бюджет. Въпреки това смятам, че и през тази година трябва да има мерки за подкрепа на бизнеса. Все още пандемията не е отминала – нямаме необходимия имунитет, който да ограничи влиянието й".

Заглавието е на редакцията, а текстът е публикуван със съкращение.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
1284 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2021.05.20 | 20:30

3
Тази ли Стара Муцуна Ще говори за Бизнес
Джоджо

2021.05.20 | 15:33

2
Защото сме кокумпирани!!!!

2021.05.20 | 11:29

1
Щото там мутрите не са толко нагли, колкото гейберастията.

Добави коментар

Водещи новини