Лихвите по депозитите на гражданите няма да станат отрицателни

  • 14 ноември 2019 15:44

  • 1959
  • 2
Лихвите по депозитите на гражданите няма да станат отрицателни
© Булфото (архив)

Лихвите по депозитите за граждани в България няма да станат отрицателни, прогнозира подуправителят на БНБ Калин ХристовКалин Христов Калин Христов е министър на финансите на България от 12 март до 29 май 2013 г.   Калин Христов, предаде БНР.

Според Христов растежът на икономиката и ниската инфлация в еврозоната ще се запазят още много дълго време, което автоматично се пренася в България заради валутния борд. Това поставя в изцяло нова среда банките, но промяната ѝ минава през структурни реформи в икономиката, а не през парична политика, категоричен е Христов.

Салдото по КФП към края септември 2019 г. е положително в размер на 1 264,5 млн. лв.

Българската банкова система е силно ликвидна, а икономическият растеж и инфлацията от последните няколко години със сигурност не отговарят на изключително ниските лихви, заяви председателят на банковата асоциация Петър Андронов.

„Общо взето се вижда, че през последните години на ниски лихви в банковия сектор се натрупва много голямо напрежение. Той се мъчи да компенсира спадащите маржове с много по-големи обеми, но тези големи обеми водят до няколко риска“, каза той.

А именно - да се отпускат кредити на клиенти, които не е сигурно, че ще успеят да ги възстановят или да се навлезе в сфери, които са считани за небанкируеми, смята Андронов.

Според негов в България няма банка, която би си позволила да въведе отрицателни лихви по спестяванията.

Тази теза споделя и подуправителят на БНБ Калин ХристовКалин Христов Калин Христов е министър на финансите на България от 12 март до 29 май 2013 г.   Калин Христов.

„Лихвените проценти са нула по депозитите на граждани, за фирми – отрицателни. Вероятността, поне моята оценка, за граждани да станат отрицателни клони към нула, защото това би убило модела на финансиране на нашата банкова система, която се финансира основно с депозити от граждани“, каза той.

Централната банка следи отблизо ситуацията и използва всички инструменти, за да предпази системата от неблагоприятен икономически развой.

„Т.е. всички буфери, които са активирани в момента на максимум, вероятността да бъдат намалени клони към нула. Този, който го считаме за цикличен и всяко тримесечие го калибрираме, за да видим отново дали адекватно отразява акумулиращите се рискове, вероятността да продължи да се покачва клони към единица“, каза Калин ХристовКалин Христов Калин Христов е министър на финансите на България от 12 март до 29 май 2013 г.   Калин Христов.

Фирмите у нас вече плащат лихва на банките, за да държат пари на депозит

Или казано по друг начин, банките ще трябва да заделят допълнителен капитал, за да изпълнят регулаторното изискване.

Последвайте канала на

Десислава Станева
1959 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2019.11.15 | 10:56

2

Когато се публикуват печалбите на Банките, на г-дата не им ли става малко неудобно, че ограбват тези, с чиито пари генерират тези печалби?А може би е крайно време да си вземем парите и давидим какво ще се случи.Алчността ще погуби света.

1

2019.11.14 | 18:05

1

Успокоихме се, вместо да плащаме и на банките, че с нашите пари печелят от раздаваните кредити, ще остане само данъкът върху лихвите, което е само 10 % данък върху 0,01 % лихва, т.е. 90 % от лихвата пак ще си остават за нас.

Добави коментар

Водещи новини