Криптопътеводител - как да се ориентираме в света на дигиталните пари

  • 14 март 2018 10:09

  • 16586
  • 0
Криптопътеводител - как да се ориентираме в света на дигиталните пари
© Pixabay

Какво е криптовалута? Нещо като вълшебен еднорог в 21-ви век или пък бъдещето на парите? Това е въпросът, който вълнува финансовите експерти по света през последните години. Истината е, че ако можем да обобщим мненията, везните клонят повече към второто. Да, криптовалутите определено имат запазено място в бъдещето на разплащанията. Въпросът не е дали да ги има, а по-скоро как да станат по-сигурни, как да бъдат предпазени консуматорите от възможни злоупотреби и дали е добра идея да се ползват от масовия консуматор.

За момента мнението на институциите е, че криптовалутите са прекалено нов инструмент за разплащане и поради това прекалено рисков. Поради тази причина общото мнение е, че е необходимо време за внимателно проучване на възможностите и рисковете свързани с тях, за да бъдат регулирани по начин, който няма да попречи на тяхното бъдещо развитие.

Може би това е основната причина през 2018-а все още масовият потребител, повечето банки, институции и правителства да са предпазливи по отношение на криптовалутите въпреки явните ползи за потребителите при правенето на международни преводи и разплащания. Изненадващо е колко много - десетки предупредителни "депеши", публикувани от банки, могат да бъдат открити по отношение на опасностите свързани с криптовалутите. В същото време всички те звучат лицемерно като се има предвид, че вече има криптовалути използвани за разплащания, както и такива, чиято технология вече се ползва от над 500 банки за правенето на парични трансфери. Пример за финансови институции, ползващи криптовалутата Ripple, включват Earthpoint, Fidor Bank, Bank of America, HSBC и др.

Къде е истината?

„Виртуалните валути, особено Bitcoin, завладяха съзнанието на някои, уплашиха други и тотално объркаха нас, останалите“, казва Томас Карпър, американски сенатор.

Това, което много хора не знаят за крипто света, е, че това са виртуални единици с определена от техните ползватели цена, създадени с помощта на компютърен код, който следва определен алгоритъм. Реално, криптовалутата е една виртуална счетоводна книга с хиляди копия по света.
 
Според най-разпространените дефиниции, криптовалутата е средство за размяна, основано на блокчейн технология и криптография за отчетност на транзакциите и осъществяването на контрол върху създаването на нови единици.

„През следващите няколко години ще видим как националните правителства създават общества, в които няма да има кеш, в които хората ще осъществяват търговски взаимоотношения и ще се разплащат с централизирани дигитални валути. Изведнъж криптовалутите ще започнат да се използват от всички във всички сфери на живота“, твърди Калеб Чен, London Trust Media

И все пак, как работи този пазар? Много просто. Точно по начина, по който съществува търговията от хиляди години. Търсенето определя предлагането. Преведено на езика на дигиталните пари - колкото повече хора искат да ги притежават, толкова повече се вдига цената им. И най-важното - зад стойността им не стоят институции, банки или учреждения. Ето защо криптовалутите се оказват в позицията на "сериозна заплаха" за банковите системи на почти всички държави по света. Тяхната независимост ги прави не просто опасни, те се превръщат в алтернативата, която финансовите пазари търсят от години, но и до днес не успяват да избягат от хватката на държавните и корпоративните интереси.

И вместо да говорим за милиарди приходи, за печалби и за влудяващо нарастваща стойност, в този материал ние днес си задаваме въпроса ЗАЩО криптовалутите са толкова успешни?

Ето една много кратка статистика:

*В края на 2016 г. общата пазарна стойност на всички криптовалути е едва 17,7 млрд. долара.

*В края на 2017 г. тази обща пазарна стойност достига 613 млрд. долара, което реално е увеличение от над 3 300%.

Какъв е изводът? Тези данни показват само едно - криптовалутата оставя всички традиционни акции, включително и тези на фондовия пазар, да й дишат праха.

И тук не говорим само за популярния Bitcoin. В света съществуват над 1500 криптовалути, създадени на различен принцип - централизирано и децентрализирано. Някои от най-познатите децентрализирани са Ripple, Ethereum, Litecoin. Интересно е да се отбележи, че Ripple започва с централизиран модел, като постепенно децентрализира технологията си както беше анонсирано от компанията през Май 2017.

От момента на раждане на Bitcoin към днешна дата съществуват над 1500 вида криптовалути. От пълна „свобода” и „независимост” в лицето на Bitcoin светът на криптовалутите към днешна дата признава съществуването на четири основни типа системи: 100% децентрализирани или така наречените Distributed Ledger Technology, Permissioned, public shared systems, Permissioned, Private, Shared Systems както и напълно централизирани системи, като най-популярната сред тях е тази на OneCoin, която:

- За по-малко от 3 години има повече от 3 милиона потребители по целия свят;

- Успя да постигне сравнително стабилен растеж на цената за един ONE, макар и в затворена среда, формирана на базата на търсенето и предлагането;

- Притежава и развива цялостна стратегия за развитието и популяризирането на криптовалутата, посредством изградена еко-система, подпомагаща в дългосрочен план утвърждаването на OneCoin като основна криптовалута;

- С прилагането на KYC и AML политики предизвика традиционния свят на Bitcoin и доказа, че иновациите могат да съществуват в симбиоза с традициите и действащото законодателство, запазвайки сигурността и повишавайки ефективността на традиционните пазари;

OneCoin e пример за централизирана валута със затворен код, която стремглаво набра популярност през последните няколко години, включително и в България. Интересното при такъв тип валути е иновативната концепция - те предлагат решения как финансовите транзакции да се случват по-бързо, по-лесно, по-удобно и, най-вече, по-сигурно. Визията на OneCoin да бъде достъпна за потребителя и да му помага да добива (копае) монетите по лесен, достъпен и евтин начин, без да му е необходим сложен софтуер или специфични технически познания, я отличава от останалите криптовалути още със създаването й в края на 2014 г. За сравнение, по същото време, Биткойн - първата въобще криптовалута в света, се е добивала със скъп и сложен за ползване софтуер вече 5 години, като за добиването й са били необходими технически познания, за да може потребителят й да постигне поставените си цели. Именно затова, системите от затворен тип като тази на OneCoin имат много привърженици.  По-затегнатите мерки за сигурност, както и политиката им за превенция на тероризъм и пране на пари пък са в унисон с посоката в която се движат законодателните промени по отношение на криптовалутите в последните години. OneCoin е криптоинструмент от затворен тип, нещо заради което - парадоксално - едновременно я предпочитат и хулят. Блокчейнът на OneCoin е централизирана система и не прилича на т. нар. Публичен регистър (Public ledger) на криптовалутите с отворен код. В същото време, тя предоставя възможността за сериозно образование в спецификите на виртуалните пазари и развиване на самият клиент на оne coin не единствено и само като "копач" на криптовалути.

Да, през 2018 г. инвеститорите изглеждат повече от мотивирани, а светът на криптомонетите продължава да генерира своите нови милионери.

OneCoin има над 3 млн. потребители по света  и  - ако искате да научите повече за нея - вижте този материал: 

Последвайте канала на

Novini.bg
16586 0

Свързани новини

Водещи новини