Първи ще се плащат най-старите задължения към общината

  • 21 декември 2015 06:21

  • 2129
  • 2
Първи ще се плащат най-старите задължения към общината
©

От 2016 г. гражданите с просрочени задължения към общините ще трябва да покрият първо тях, за да могат да платят и редовните си вноски за местни данъци и такси. Те няма да могат да избират какво да платят при наличие на старо задължение, какъвто е редът и за плащане на националните данъци и осигуровките. Това следва от приети промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Очаква се текстовете да доведат до повишаване на събираемостта на данъци и такси, която в отделни общини е на критично ниски нива. Промяната в ДОПК е прокарана на второ четене по предложение на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова.

От одобрените текстове става ясно, че при местните данъци и такси ще се спазва принципът за покриване на най-старото задължение от същия вид. Тоест общинската администрация няма право да прехвърля суми между различни по характер плащания. Смесването на данъци и осигуровки на национално ниво при прилагането на единната сметка бе един от мотивите за отмяна на текстове в ДОПК от Конституционния съд, пише в. "Сега".

В момента няма начин да се установи какъв ефект се очаква от гласуваните промени. Липсват данни за общия размер на просрочени общински публични вземания, при които давностният срок не е изтекъл. Не е ясно и при кои видове плащания проблемът със събираемостта е най-сериозен. В същото време в някои общини събираемостта е на критично ниски нива.

Наскоро община Враца обяви, че събираемостта на местни данъци и такси при тях е едва 30%.

При глобите давността изтича след 2-годишен срок от влизането в сила на глобата, не повече от 3 години в случай на прекъсване. При местните данъци и такси давността е 5-годишна, като започва да тече от 1 януари на годината, следваща тази, в която е трябвало да се плати публичното задължение. Хората с изтекли по давност общински задължения следва изрично да поискат отписването им в свободен текст, защото това не става автоматично. От 2016 г. давността ще се прилага служебно, но само при изтекла абсолютна 10-годишна давност. Ако данъкоплатецът не изиска изрично отписване, рискува да плати и изтекли по давност задължения на принципа за покриване на най-старото по дата плащане. Съгласно ДОПК доброволно платени суми за покриване на изтекли по давност задължения не подлежат на връщане.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2129 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
M

2015.12.21 | 15:57

2
Какво му е на закона, трябва да си редовен данъкоплатец.. Големи "баровци" с мощни коли, а преправени киловати с ниски данъци. Кара кола за 30-40-50 000 лв., а няма (или по-точно, защо да плаща, като може и да не плаща) пари да си плати 500 лв. данък. Вярно, има неща в закона, които трябва да се променят, но това не касае редовния и изряден данъкоплатец.

2015.12.21 | 11:44

1
заради такива ; закони ; Народа с основание ви нарича мафия

Добави коментар

Водещи новини